Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتخابات منطقه ای کاتالونیا؛ مرهمی بر زخم ها یا آغاز بن بستی جدید؟

انتخابات منطقه ای کاتالونیا؛ مرهمی بر زخم ها یا آغاز بن بستی جدید؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چالش جدایی طلبی کاتالونیا اواخر ماه اکتبر با تصویب پارلمان این منطقه خودگردان وارد مرحله جدیدی شد.

آگهی

چالش جدایی طلبی کاتالونیا اواخر ماه اکتبر با تصویب پارلمان این منطقه خودگردان وارد مرحله جدیدی شد. جنبشی که دولت اسپانیا را مجبور کرد ماده ۱۵۵ قانون اساسی را به اجرا بگذارد و زمینه برپایی انتخابات منطقه ای را برای سومین بار طی پنج سال گذشته فراهم کند.

کارزار تبلیغاتی این انتخابات به صورتی غیر معمول و در شرایطی برگزار شد که رئیس سابق دولت خودگردان کاتالونیا خود را در بروکسل تبعید کرده و معاون وی که رهبری حزب «چپ جمهوری خواه کاتالونیا» را بر عهده دارد همچنان در زندان به سر می برد.

ژوزف رول، عضو دولت سابق منطقه ای، یکی از نامزهای ائتلاف سیاسی استقلال طلبان موسوم به «همه برای کاتالونیا» است. او چهارم دسامبر در ازای پرداخت وثیقه ای صد هزار یورویی از زندان خارج شد.

ژوزف رول معتقد است: «هدف ما برقراری و عادی سازی دمکراسی در کاتالونیا است؛ و این تنها با تشکیل دولتی قانونی و مشروع به ریاست پوجدمون تحقق می یابد. ما خواهان آزادی زندانیان سیاسی هستیم. ما می خواهیم که پوجدمون، رئیس و دیگر اعضای در تبعید دولت به کاتالونیا بازگردند.»

جدا از دو دستگی موجود در کاتالونیا، شرایط سیاسی – قانونی موجود نیز جنبش استقلال طلبی را تحت تاثیر قرار داده است. آیا آنها همچنان بر سر یکپارچه گرایی برای رسیدن به هدف سیاسی خود اتفاق نظر دارند؟ در صورت پیروزی جناح استقلال طلب چه کسی سکان ریاست را در دست می گیرد، پوجدمون یا جونکراس؟

در حالیکه پوجدمون، رئیس مخلوع دولت خودگردان کاتالونیا بر وعده خود برای تبدیل این منطقه ثروتمند به یک کشور مستقل اصرار دارد، متحد سابق او، حزب چپ جمهوری خواه پیگیری یک فرایند سیاسی را به عنوان گزینه پیشنهادی مطرح کرده است. این در حالیست که بر اساس نظرسنجی های اخیر حزب چپ جمهوری خواه کاتالونیا در صدر بلوک استقلال طلبان قرار دارد.

نتایج نظرسنجی های اخیر همچنان نشان می دهد که در بلوک حامی حاکمیت قانون اساسی و یکپارچگی، شاخه سوسیالیست های کاتالونیا ۱۴.۳ درصد آراء یعنی حدود بیست کرسی پارلمان را به خود اختصاص خواهند داد. سوسیالیست ها برای حل بحران موجود راه حل سومی را پیشنهاد کرده اند. میکل ایختا، رهبر شاخه سوسیالیست، اصلاح گسترده قانون اساسی را به عنوان راه حلی برای الحاق کاتالونیا به کشور به واقع فدرال اسپانیا پیشنهاد کرده است.

اِوا گرانادوس، نامزد جناح سوسیالیست می گوید: «راه سوم که مبتنی بر آشتی و در مسیر فدرالیسم است جدایی از اسپانیا را دنبال نمی کند اما در عوض در پی کسب اختیارات بیشتر و دستیابی به یک سیستم مالی مناسب تر است.»

فدرالیسم در برنامه حزب مردمی کاتالونیا جایی ندارد. شاخه کاتالونیایی این حزب محافظه کار حاکم بر اسپانیا پیش از هر چیز بر یکپارچکی کشور تاکید دارد. حزب مردمی کاتالونیا به رهبری زاویه البیول در حال حاضر عرصه را به رقیب خود حزب لیبرال «شهروندان اسپانیا» و اینس آریماداس یکی از نامزدهای آن واگذار کرده است.

در فضای چند قطبی کارزار انتخاباتی که حول دو محور هوادارن استقلال و حامیان یکپارچگی دور می زند برخی از احزاب در پی طرح ایده های متفاوت هستند. آدا کولو، شهردار بارسلون و عضو حزب «بارسلون برای همه» بدون موضع مشخصی در خصوص استقلال، بیش از هر چیز به ارائه پیشنهادها و طرح های اجتماعی تاکید دارند.

مارتا ریباس، یکی از مسئولان ارشد حزب «بارسلون برای همه» می گوید: «پس از انتخابات ما با آنهایی که از یکپارچگی دفاع می کنند و یا به حمایت از ماده ۱۵۵ قانون اساسی ادامه می دهند، مذاکره نمی کنیم بلکه تنها در پی کسب توافق های اصولی حول محور پیشرفت و با برنامه جناح چپ هستیم.»

در راس جناح حامی یکپارچگی، حزب «شهروندان اسپانیا» قرار دارد. اینس آریماداس نامزد این حزب مدتهاست که بر ضد توطئه جدایی طلبی مبارزه می کند و تلاش دارد رای دهندگانی را به سوی خود جلب کند که خواهان پایان یافتن بحران در منطقه ای است که از قوا و اختیارات لازم برای خودگردانی محروم شده است.

با توجه به شرایط موجود، تحقق خواسته های این حزب دشوار به نظر می رسد. این درحالیست که عدم حصول توافق میان احزاب و تشکل های سیاسی در کاتالونیا می تواند به منزله آغاز یک بن بست جدید سیاسی تلقی شود.

آلبرت ریورا، رهبر حزب «شهروندان اسپانیا» که در صورت پیروزی حزب اش برای تشکیل دولت نیاز به حمایت دیگر احزاب خواهد داشت، می گوید: «اگر بتوانیم به این فرایند استقلال طلبانه پایان دهیم وارد دوره ای جدید و مملو از امید و آشتی می شویم، در غیر اینصورت بن بست موجود ادامه خواهد یافت. به اعتقاد من جامعه کاتالونیا نباید چهار سال آینده نیز درگیر اختلاف و چند دستگی باشد.»

این انتخابات که هدفش مرحم نهادن بر زخم ها و پایان دادن به بن بست موجود در جامعه کاتالونیا است پتانسیل آنرا دارد که به یک پارلمان بدون اکثریت منتهی شود.

کریستینا رینر، خبرنگار یورونیوز گزارش خود را اینگونه به پایان می برد: «نظرسنجی ها مشارکت بالای رای دهندگان و رقابت بسیار نزدیک و فشرده میان هواداران استقلال و مخالفان آنرا پیش بینی می کنند. در این شرایط توافق ها و مذاکرات می تواند کلید اصلی انتخابات منطقه ای کاتالونیا باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردم کاتالونیا پای صندوق‌های رای؛ انتخابات آغاز شد

انتخابات منطقه ای کاتالونیا؛ پرچم مهم تر از مشکلات و کمبودها؟

تصاویر جشن و پایکوبی بازیکنان تیم ملی و مردم اسپانیا در خیابان‌های مادرید؛ بازگشت قهرمان یورو۲۰۲۴