Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا برای بازگشایی بندر حدیده یمن تلاش می‌کند

بندر حدیده
بندر حدیده
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایالات متحده در انتظار بارگیری کشتی‌های برنامه جهانی غذا به مقصد بندر حدیده است زیرا این کشتی‌ها از ماه نوامبر گذشته تا کنون در این بندر پهلو نگرفته‌اند.

آگهی

ایالات متحده امریکا تلاش می‌کند تا کمک‌های برنامه جهانی غذا، شاخه کمک غذایی سازمان ملل متحد به یمن برسد.

وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد جان سالیون، قائم مقام این وزارتخانه در گفتگو با مسئولان سازمان‌های بین‌المللی به آنها گفته است کشورش در همین چهارچوب قصد دارد تا جرثقیل‌های جدیدی را در بندر اصلی یمن نصب کند.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، آقای سالیون روز جمعه در گفتگو با این افراد تأکید کرده است که کاخ سفید در پی برقراری یک مسیر امن برای رساندن تمام کمک‌های بشردوستانه و تجاری به یمن است.

وی همچنین گفته است: «ایالات متحده در انتظار بارگیری کشتی‌های برنامه جهانی غذا به مقصد بندر حدیده است زیرا این کشتی‌ها از ماه نوامبر گذشته تا کنون در این بندر پهلو نگرفته‌اند. آمریکا همچنین قصد دارد جرثقیل‌های جدیدی را در این بندر نصب کند.»

**حدیده، بندر ویران **

در جریان جنگ داخلی یمن، نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ بندر حدیده را که در اختیار نیروهای شورشی حوثی بود بمباران کردند که بر اثر آن هر چهار جرثقیل این بندر تخریب شد و چند انبار آن آسیب دید. عربستان معتقد است که حوثی‌ها از این بندر برای مقاصد نظامی استفاده می‌کنند اما سازمان‌های بین‌المللی کمک بشردوستانه می‌گویند که محاصره بندر حدیده از سوی عربستان مانع از رساندن کمک‌های آنها به دست مردم نیازمند یمن شده است.

در آبان ماه گذشته مقام‌های سعودی به تلافی موشکی که حوثی‌ها به خاک عربستان شلیک کردند، بندر حدیده و حتی راه‌های خشکی دسترسی به یمن را بستند. در تاریخ دوم اذر ماه گذشته، عربستان اجازه داد تا بندر حدیده و فرودگاه صنعا برای ارسال کمک‌های بشردوستانه بازگشایی شوند.

بندر حدیده هنوز هم در کنترل حوثی‌هاست.

جنگ داخلی یمن تاکنون بیش از ۶۰ هزار کشته و زخمی در این کشور فقیر بر جای گذاشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان از امکان ارسال کمک های بشردوستانه به یمن خبر داد

عبدالمالک حوثی: اگر عربستان به حدیده حمله کند، نفت‌کش‌های سعودی را هدف قرار می‌دهیم

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است