آمریکا برای بازگشایی بندر حدیده یمن تلاش می‌کند

بندر حدیده
بندر حدیده
نگارش از مسعود سالاری

ایالات متحده در انتظار بارگیری کشتی‌های برنامه جهانی غذا به مقصد بندر حدیده است زیرا این کشتی‌ها از ماه نوامبر گذشته تا کنون در این بندر پهلو نگرفته‌اند.

ایالات متحده امریکا تلاش می‌کند تا کمک‌های برنامه جهانی غذا، شاخه کمک غذایی سازمان ملل متحد به یمن برسد.

وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد جان سالیون، قائم مقام این وزارتخانه در گفتگو با مسئولان سازمان‌های بین‌المللی به آنها گفته است کشورش در همین چهارچوب قصد دارد تا جرثقیل‌های جدیدی را در بندر اصلی یمن نصب کند.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، آقای سالیون روز جمعه در گفتگو با این افراد تأکید کرده است که کاخ سفید در پی برقراری یک مسیر امن برای رساندن تمام کمک‌های بشردوستانه و تجاری به یمن است.

وی همچنین گفته است: «ایالات متحده در انتظار بارگیری کشتی‌های برنامه جهانی غذا به مقصد بندر حدیده است زیرا این کشتی‌ها از ماه نوامبر گذشته تا کنون در این بندر پهلو نگرفته‌اند. آمریکا همچنین قصد دارد جرثقیل‌های جدیدی را در این بندر نصب کند.»

**حدیده، بندر ویران **

در جریان جنگ داخلی یمن، نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ بندر حدیده را که در اختیار نیروهای شورشی حوثی بود بمباران کردند که بر اثر آن هر چهار جرثقیل این بندر تخریب شد و چند انبار آن آسیب دید. عربستان معتقد است که حوثی‌ها از این بندر برای مقاصد نظامی استفاده می‌کنند اما سازمان‌های بین‌المللی کمک بشردوستانه می‌گویند که محاصره بندر حدیده از سوی عربستان مانع از رساندن کمک‌های آنها به دست مردم نیازمند یمن شده است.

در آبان ماه گذشته مقام‌های سعودی به تلافی موشکی که حوثی‌ها به خاک عربستان شلیک کردند، بندر حدیده و حتی راه‌های خشکی دسترسی به یمن را بستند. در تاریخ دوم اذر ماه گذشته، عربستان اجازه داد تا بندر حدیده و فرودگاه صنعا برای ارسال کمک‌های بشردوستانه بازگشایی شوند.

بندر حدیده هنوز هم در کنترل حوثی‌هاست.

جنگ داخلی یمن تاکنون بیش از ۶۰ هزار کشته و زخمی در این کشور فقیر بر جای گذاشته است.

مطالب مرتبط