جودو؛ درخشش گرجستانی ها در سن پترزبورگ

جودو؛ درخشش گرجستانی ها در سن پترزبورگ
نگارش از Euronews

دومین روز از رقابت های مسترز جودوی سن پترزبورگ با معرفی قهرمانان وزن های سنگین به اتمام رسید.

دومین روز از رقابت های مسترز جودوی سن پترزبورگ با معرفی قهرمانان وزن های سنگین به اتمام رسید.

توشیشویلی مرد اول روز پایانی

عنوان بهترین ورزشکار مرد به گورام توشیشویلی، جودوکار گرجستانی و قهرمان رقابت های وزن آزاد اروپا تعلق گرفت. او در فینال وزن به اضافه ۱۰۰ کیلوگرم با دو امتیاز وازاری و ایپون موفق شد از سد داوید مورا برزیلی، مرد شماره یک جهان در این وزن بگذرد. توشیشویلی در غیاب تدی رینر نشان داد یکی از بهترین جودوکاران حال حاضر دنیاست.

او پس از قرار گرفتن بر سکوی نخست گفت: «کسب سه مدال طلا بی شک نتیجه بسیار خوبی برای ما است. باید از تماشاگران و هوادران تشکر کنم. چه می شود گفت؟ در پایان سال در فرم بسیار خوبی بودیم اما در رقابت های جهانی طلا کسب نکردیم. خوشبختانه اینجا نتایج خوبی گرفتیم و این برای ما بسیار خوشایند است.»

بهترین جودوکار زن

ماریا پورتلا، جودوکار برزیلی عنوان بهترین ورزشکار زن روز دوم این تورنمنت را از آن خود کرد. او در فینال وزن منهای ۷۰ کیلوگرم ابتدا یک وازاری از باربارا ماتیک برزیلی گرفت و سپس با سرنگون کردن حریف بر روی تشک با امتیاز ایپون فاتح مبارزه شد. پوتلا مدال طلای خود را از دستان آدرین برودی، هنرپیشه سرشناس آمریکایی دریافت کرد.

قهرمانان پنج وزن پایانی

در فینال وزن به اضافه ۷۸ کیلوگرم زنان، کیم مینجئونگ، جودوکار کره ای با غلبه بر ایدالیس اورتیز کوبایی، قهرمان المپیک ۲۰۱۲ صاحب گردن آویز طلا شد. این نخستین مدال تیم کره در این رقابت ها بود.

ویکتور هوسار، نایب رئیس فدراسیون جهانی تکبال مدال طلای وزن منهای ۷۸ کیلوگرم زنان را بر گردن مارهایند ورکرک هلندی انداخت.

خاسان خالمورتزایف، جودوکار روس در فینال وزن منهای ۸۱ کیلوگرم مردان هموطنش اسلان لاپیناگوف را پیش رو داشت. او در این مبارزه با نمایشی درخشان هواداران خود را به وجد آورد و آنها را راضی از سالن خارج کرد. خالمورتزایف با فن کوچی گاری امتیاز پیروزی بخش وازاری را از آن خود کرد تا با آن پیروزی خود را تضمین کند.

در فینال وزن منهای ۹۰ کیلوگرم بکا گوینیاشویلی با غلبه بر گواک دونقان، قهرمان سابق جهان از کره نخستین مدال طلای خود را در رقابت های تور جهانی جودو پس از ماه فوریه کسب کرد.

وارلام لیپارتلیانی، نایب قهرمان جهان در وزن منهای ۱۰۰ کیلوگرم مردان از کشور گرجستان با امتیار وازاری از سر میشائیل کورل هلندی، مرد شماره یک جهان گذشت تا سومین طلا را در این تورنمنت برای کشورش به ارمغان آورد.

مجری بهترین فن روز دوم این تورنمنت میکلاس سیرجنیس مجارستانی بود که در دسته منهای ۱۰۰ کیلوگرم موفق شد با کسب ایپون مقابل خورخه فونسکای پرتغالی مدال برنز این وزن را از آن خود کند.

بدین ترتیب سهم عمده ای از مدال ها نصیب ورزشکاران گرجستانی شد. لیپارتلیانی مدال طلای خود را در میان تشویق هواداران حاضر در سالن و از دستان رئیس فدراسیون جهانی جودو دریافت کرد.

مطالب مرتبط