Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مارگارت وستاگر، کمیسر اروپا در امور رقابتهای بازرگانی: اطلاعات جای پول در مبادلات را گرفته است

مارگارت وستاگر، کمیسر اروپا در امور رقابتهای بازرگانی: اطلاعات جای پول در مبادلات را گرفته است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مارگارت وستاگر، کمیسر اروپا در امور رقابتهای بازرگانی، بعنوان قدرتمند ترین زن در بروکسل شناخته می شود چرا که در تلاش است تا غول های دره سلیکون (Silicon Valley) را به حسابرسی وا دارد. یورونیوز در برنامه گفتگوی جهانی با این عضو قدرتمند کمیسیون اروپا گفتگویی درباره فرار مالیاتی شرکت های بزرگ، احتمال مداخله روسیه در انتخابات های کشورهای اروپایی و سهم زنان از قدرت در اروپا انجام داده است که در ذیل می خوانید:

تخلف مالیاتی غول های دره سلیکون

یورونیوز: از زمان دستور شما به شرکتهای گوگل و آمازون برای پرداخت مالیات سنگین به ایرلند و لوکزامبورگ چه چیزی تغییر کرده است؟ آیا تغییری در سیاست های مالیاتی مشاهده کرده اید؟

مارگارت وستاگر، کمیسر اروپا در امور رقابتهای بازرگانی: «فکر نمی کنم که تغییر به این سرعت ایجاد شود. آنچه اتفاق می افتد این است که آنها روند مناسبی را برای جمع آوری مالیات های پرداخت نشده آمازون در پی گرفته اند. البته در مورد ایرلند ما از دیوان دادگستری اروپا درخواست رسیدگی کردیم. زیرا ایرلند هم باید مالیات های پرداخت نشده را جمع آوری کند. اکنون هلند، بلژیک و لوگزامبورگ این کار را انجام می دهند و فکر می کنم که راه خوبی است.»

یورونیوز: اگر به پرونده رسوایی گریزگاه های مالیاتی (بهشت های مالیاتی) نگاه کنیم، آیا واضح نیست که اتحادیه اروپا به شدت با ساختارهای اجتناب از مالیات شرکت های بین المللی در برخی کشورهای عضو مخالف است؟

مارگارت وستاگر: «درست است که این رسوایی ها روی داده اند. به نظرم رسوایی لوکزامبورگ، سوئیس، پاناما و پرونده بهشت های مالیاتی نشان می دهد که اوضاع تغییر کرده است و رازها برملا می شود. این پرونده ها در همه جا بالاخره رو می شوند و همین به ما اجازه می دهد که اقدامی درباره شان انجام دهیم. من می توانم سهم خود را انجام دهم، اما کشورها هم باید قوانین مالیاتی خود را تغییر دهند و به وسیله قانون با این موضوعات مقابله کنند.»

یورونیوز: نخست وزیر لوکزامبورگ اخیرا در مصاحبه ای گفته است «آیا این به نفع اروپاست که شرکت ها، مالیات بیشتری نسبت به آنچه در آمریکا یا آسیا می دهند در اروپا بپردازند؟»

مارگارت وستاگر: «برای من بسیار ساده است: هرجا که درآمد کسب می کنید، مشتری دارید و کسب و کار براه می اندازید باید سهمتان را به جامعه باز گردانید. زیرا اگر برای مثال جاده ها نباشند، زیرساخت های دیجیتال وجود نداشته باشد، افراد ماهر یا خریداران و همه آن چیزهایی که جامعه را می سازند، وجود نداشته باشند، شما هم در آنجا کاری نخواهید داشت.»

تحقیقات درباره شرکت گوگل

یورونیوز: اگر اشتباه نکنم شما پرونده سنگینی علیه گوگل در دست دارید. در واقع سه پرونده! آخرین مورد چه بوده است؟

مارگارت وستاگر: «اولین پرونده به گوگل دستور می داد که ۲.۴ میلیارد یورو جریمه بپردازد. که این پرونده اکنون در جریان است و گوگل هم پروسه انجام آن را در دست دارد. ما هنوز هیچ تصمیمی نگرفتیم و تنها نظارت می کنیم و نمی دانیم که آنطور که باید اجرایی می شود یا نه. تحقیقات دو پرونده دیگر نیز در دست انجام است. اولی درباره این است که گوگل چگونه از سیستم عامل آندروید برای برتری در جستجوهای اینترنتی استفاده کرده است؟ و آخرین پرونده نیز درباره(AdSense) اد سنس، نرم افزار تبلیغاتی این شرکت است. زیرا گوگل اساسا یک شرکت تبلیغاتی است و بنابراین مهم است که بدانیم چگونه از قدرت خود استفاده می کند. آیا به دیگران هم اجازه می دهد که کاری که خودشان می کنند انجام دهند؟ آیا اجازه رقابت و نوآوری را در بازار به دیگران برای رقابت و ارائه محصولات می دهند؟»

بیشتر بخوانید:
اتحادیه اروپا شرکت گوگل را به تخطی از مقررات رقابت متهم کرد

کمیسیون اروپا شرکت «گوگل» را به سوء استفاده از جایگاهش متهم کرد

یورونیوز: اخیرا بعضی کشورها اجازه تحقیقات درباره جمع آوری و استفاده از اطلاعات در این نوع شرکت ها را صادر کرده اند. مثلا رئیس جمهور ایتالیا گفته است: «کلان داده ها، منابع اقتصادی ما هستند اما می توانند مشکل ساز هم باشند. مثلا وقتی که داده های بزرگ، تبدیل به قدرت بزرگی برای رقابت در بازار می شوند.»

مارگارت وستاگر: «پیش از این، پول، به عنوان دارایی محسوب می شد اما حالا اطلاعات دارایی اصلی است. ما در حال حاضر با اطلاعات خودمان هزینه ها را پرداخت می کنیم. زمانیکه از یک موتور جستجو یا سرویس های دیگر استفاده می کنیم، اطلاعات خود را برای فروش در اختیار شرکت های تبلیغاتی قرار می دهیم. بنابراین اطلاعات نوعی منبع نوآوری در مبادله و از سوی دیگر مانعی برای آن در بازار است. پس هم می تواند تولید عظیم داده را در پی داشته باشد و هم می تواند بازار را (به نفع یک طرف) مصادره کند. من فکر می کنم که باید داده های مثبت را در اختیار همه قرار داد زیرا می توان با آنها تحقیقات بی نظیری انجام داد. مثلا درمانی برای سرطان یا راهی برای حل مشکل ترافیک پیدا کرد. کارهای خوبی می شود انجام داد به شرط آنکه جنبه منفی جمع آوری داده را بخوبی کنترل کرد. زیرا این جنبه ها حتما واکنش های منفی در پی خواهد داشت و مردم فکر می کنند که کنترل امور را از دست داده اند.»

مداخله روسیه در انتخابات ها از طریق شبکه های اجتماعی

یورونیوز: به سراغ دنیای سیاست واقعی (غیر مجازی) برویم. اتهاماتی علیه روسیه در مورد دخالت در انتخابات کشورهای دیگر از طریق شبکه های اجتماعی وجود دارد. آیا شما هم این نگرانی را دارید و فکر می کنید باید در موردش چه کار کرد؟

مارگارت وستاگر: «آنچه در آمریکا روی داد، زنگ بیدارباش جدی برای همه بود و نشان داد که در دنیای مجازی هم باید شهروندی هوشیار بود. نباید هر چیزی را که در رسانه های اجتماعی می بینید باور کنید. به هیچ وجه نباید هر چه می بینیم باور کنیم. قبلا هم باید در مورد رسانه های کاغذی هوشیار می بودیم و امروز هم همانطور. داستان دخالت روسیه، یک یادآوری اساسی بود درباره اینکه راه میانبری برای اندیشیدن وجود ندارد.»

بیشتر بخوانید:
دخالت روسیه در انتخابات آمریکا از طریق سرویس های گوگل
هشدار ترزا می به روسیه درباره مداخله در انتخابات کشورهای اروپایی
افشاگری فیسبوک در مورد نقش روسیه در انتخابات آمریکا

جایگاه زنان در قدرت

یورونیوز: در اروپا خبرهای بدی هم در جریان است. و بیشتر درباره زنان. البته نه فقط در اروپا. خود شما یکی از معدود زنان دارای رده شغلی بالا هستید. آیا هیچگاه در طول حرفه سیاسی تان بخاطر زن بودن احساس تبعیض کردید؟

مارگارت وستاگر: «در این مدت سوالات متفاوتی از من پرسیده شده است که از مردها پرسیده نمی شود. مثلا درباره لباسم یا اینکه در اوقات فراغتم چه می کنم و یا اینکه چگونه مادری هستم. اما سعی می کنم که سوالها را دور بزنم و پاسخ درخور بدهم. زن بودن به من فرصت داده که نوعی دیگر از قدرت داشتن را تجربه کنم. فکر می کنم که باید قدرت را تغییر دهیم. دهه ها زنان مجبور بودند که خود را اثبات کنند بدون اینکه مرد باشند اما بعضی چیزها را هم تغییر می دادند. مثل مدل مو یا مدل صحبت کردن. در حالی که چیزی که باید تغییر کند، قدرت است. می شود گفت که بله من یک زن هستم و با من رفتار متفاوتی می شود ولی از همین موضوع هم می توانم استفاده کنم. زیرا بازی قدرت مثل قبل نیست و قدرت مردانه چیزی نیست که ما می خواهیم. قدرت را باید برای اهداف والا استفاده کرد و در آن صورت فکر می کنم که به نفع مردها هم خواهد بود.»

یورونیوز: شما اولین وزیر زن در کشورتان دانمارک بودید. گفته می شود که رهبران مشهوری چون امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه می خواهند که شما مقام ریاست کمیسیون اروپا را بعهده بگیرید. آیا قبول خواهید کرد که اولین رئیس زن کمیسیون اروپا باشید؟

مارگارت وستاگر: «شایعه ها را شنیده ام و این به من یادآوری می کند که دنیای سیاست اروپا مانند سیاست دانمارک است و شایعه ها در آن بسیار زیادند. من این موضوع را که مردم فکر کنند که می توانید در آینده مفید باشید را بعنوان تمجید و تعریف قبول می کنم. اما در همین حد به آن می پردازم و نه بیشتر. زیرا همانطور که می دانید در حال حاضر مشغول پروژه های کاری خودم هستم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورود رئیس جمهور گرجستان به قانون جنجالی رسانه‌ها با استفاده از حق وتو؛ حزب حاکم کوتاه نمی‌آید

رئیس جمهور گرجستان: مصوبه «عوامل خارجی» را وتو می‌کنم؛ مسیر تفلیس «عضویت در اتحادیه اروپا» است

ناآرامی‌های گرجستان؛ جایی که «نسل زد» جلودار اعتراضات علیه لایحه جنجالی دولت است