تعهد امیر کویت برای میانجیگری میان دوحه و ریاض

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تعهد امیر کویت برای میانجیگری میان دوحه و ریاض

شیخ صباح الاحمد جابر الصباح، امیر کویت متعهد شده است که تلاش هایش را برای میانجیگری در بحرانی که باعث اختلاف شدید میان قطر و عربستان سعودی شده ادامه دهد.

مقامات کویت این خبر را در جریان برگزاری نشست شورای همکاری خلیج فارس که روز سه شنبه در کویت برگزار شد اعلام کردند. نشستی که سران عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی و عمان در آن شرکت نکرد. امیر کویت و امیر قطر تنها رهبران حاضر در این نشست بودند.

امیر کویت در افتتاحیه نشست شورای همکاری گفت: «در ۶ ماه گذشته تحولات درناک و منفی، ما را بشدت آشفته کرده است اما موفق شدیم آرامش را بازگردانیم و به نقش مان بعنوان میانجی در این اختلاف نظر ادامه می دهیم.»

نشستی که قرار بود به مدت دو روز برگزار شود با غیبت سران اکثر کشورهای عضو شورای همکاری در روز اول به پایان رسید. امیر کویت همچنین گفته است که شاید می بایست ساختار شورای همکاری در آینده نزدیک برای مواجه شدن با چالش ها، تغییر کند.

با این حال در بیانیه پایانی این نشست اشاره ای به بحران قطر-عربستان سعودی نشده است، موضوعی که می تواند علامتی از اختلافات نظر میان اعضای این شورا درباره بحران قطر باشد.

نشست شورای همکاری خلیج فارس، نخستین نشست از نوع خود بعد از آغاز بحران دوحه است. در بیانیه پایانی این نشست از اهمیت حفظ شورای همکاری سخن گفته شده است.

شورای همکاری خلیج فارس پیش از این تصمیماتی مانند گمرگ مشترک، یک مشترک بین کشورهای عضو، پول مشترک و بانک مرکزی مشترک را تصویب کرده بود اما بیشتر این تصمیمات تاکنون اجرا نشده‌اند.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین، سه عضو اصلی شورای همکاری خلیج فارس به همراه مصر در پنجم ژوئن سال جاری بطور ناگهانی روابط شان را با قطر قطع کردند. آنها قطر را متهم می کنند که از جنبش‌های افراط گرا حمایت می کند و به اندازه کافی از ایران فاصله نگرفته است.

برخی از کارشناسان هشدار داده‌اند که بحران موجود میان کشورهای شورای همکاری می تواند باعث فروپاشی این شورا شود.

از ماه ژوئن تاکنون تمام تلاش ها برای حل این بحران از سوی کشورهای منطقه و همچنین کویت بی نتیجه باقی مانده است.

در چنین فضایی از تنش میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، امارات عربی متحده روز سه شنبه از تشکیل ائتلاف جدید نظامی و اقتصادی با عربستان سعودی، مستقل از ائتلاف های منطقه‌ای خبر داد.

شیخ خلیفه بن زیاد آل نهیان رئیس امارات متحده عربی گفته است که چنین ائتلافی به منظور همکاری و هماهنگی بین دو کشور در حوزه های نظامی، سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی تشکیل شده است.