فیلم «فراموشم مکن»؛ داستان جامعه اسرائیل در نگاه دو عاشق بیمار

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
فیلم «فراموشم مکن»؛ داستان جامعه اسرائیل در نگاه دو عاشق بیمار

فیلم «فراموشم مکن» ساخته کارگردان اسرائیلی، رام نهاری برنده جایزه بهترین فیلم در جشنواره امسال تورین ایتالیا شد.

نهاری در این فیلم راوی داستان دختری است که به کم اشتهایی دچار است و با یک پسر دوست می‌شود. پسر که نوازنده توباست، به دلیل اجتماع‌گریزی و اختلال روحی است در آسایشگاه روانی به سر می‌برد. عشق این دو در میانه آسایشگاه روانی پسر، مرکز بهبود تغذیه دختر و تلاش برای زندگی عادی جریان دارد.

کارگردان این فیلم می‌گوید که اثرش درباره مردم است، درباره دختری دچار بی‌اشتهایی و پسری مبتلا به مشکلات روانی، آدم‌هایی که به گفته او «معمولا به چشم دیگران نمی‌آیند». نهاری معتقد است که جامعه اسرائیلی را در نگاه این دو شخصیت می‌توان دید.

هر دو بازیگر اصلی این فیلم هم برنده جایزه بهترین بازیگر جشنواره تورین شده‌اند. به باور منتقدان، در واقع بخش مهمی از موفقیت فیلم «فراموشم مکن» مربوط به بازی «نیتای گوریتز» در نقش پسر و «مون شاویت» در نقش دختر بوده است.

در این جشنواره جایزه بهترین فیلم منتخب رسانه‌ها به فیلم «کارخانه هیچ» اثر کارگردان پرتغالی پدرو پینیو رسید. موضوع فیلم او بحران اقتصادی سال گذشته در پرتغال است.

جاکوپو کاودری از ایتالیا هم برنده جایزه بهترین فیلم مستند برای فیلم «لورلو و برونلو» شد که اثرش درباره معضل بیکاری بود.

کریستینو تاسیناری، خبرنگار اعزامی یورونیوز به جشنواره تورین می‌گوید: «نتایج سی و پنجمین جشنواره فیلم تورین هم نظر بینندگان را تأمین کرد و هم نظر منتقدان را. این نتایج نشان داد که رویکرد مثبت به فیلم‌های کمتر شناخته شده ولی با کیفیت شیوه درستی است.