Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

راه تولید حشره‌کش‌ مهربان با زنبورها کشف شد

راه تولید حشره‌کش‌ مهربان با زنبورها کشف شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دانشمندان به دانش چگونگی تولید حشره‌کشی که آفات را از بین ببرد اما به حشرات مفید مانند زنبورها آسیبی وارد نکند، دست یافتند. به این ترتیب تولید حشره‌کشی که دوستدار زنبورها باشد، به واقعیت نزدیک شده است.

استفاده از آفت‌کش‌های موجود در جهان به دلیل اثرات فاجعه‌بار سم‌های شیمیایی بر محیط زیست بویژه بر جامعۀ زنبورها و همچنین تاثیر منفی آنها بر گرده افشانی گیاهان، همواره مورد بحث بوده است. با این وجود در کشاورزی مدرن با استدلالِ ضرورت تامین مواد غذایی جوامع به میزان انبوه و به قیمت مقرون به صرفه، از این آفت‌کش‌ها بطور گسترده استفاده می‌شود.

گروهی از دانشمندان در جریان تحقیقات جدید در آمریکا، به بررسی مقاومتِ طبیعی زنبورهای عسل و همچنین زنبورهای بزرگ در مقابل برخی از حشره‎کش‌ها پرداختند. آنها دریافتند که زنبورها به آفت‌کش‌های پریتروئیدی بسیار حساس هستند اما در مقابل برخی از آفت‌کش‌های حاوی «tau-fluvalinate» مقام هستند.

دانشمندان دریافتند که ملکولهایی که توسط پریتروئیدها در سلولهای زنبور عسل هدف قرار می‌گیرند و به اصطلاح کانال‌های سدیم (sodium channels) نامیده می‌شوند این توانایی را دارند تا در مقابل تاثیرات «tau-fluvalinate» مقاومت کنند.

این کشف این امکان را بوجود آورده است تا محصول شیمیایی جدیدی طراحی شود تا بتوان با آن کانال‌های سدیم دیگر حشرات غیر از زنبورهای عسل را هدف قرار داد. به عبارت دیگر نسل جدیدی از آفت‌کش‌ها را بوجود آورد که زنبورها قادر به مقاومت در مقابل آن باشند اما دیگر حشرات نتوانند.

اگرچه احتمالا تولید محصول نهایی و استفاده از آن بطور گسترده توسط کشاورزان زمان می‌برد، با این وجود کشف جدید امید به یافتن راهی برای نجات نسل زنبورها را بطور قابل توجهی افزایش داده است.

بیشتر بخوانید: بن بست تصمیم گیری در اروپا برای استفاده از علفکش گلایفوزیت

تامین سه چهارم محصولات غذایی در جهان به لطف زنبورها و دیگر گرده افشان‌ها میسر است اما از بین رفتن زیستگاههای وحشی، بیماری و استفاده بی‌رویه از سموم در دهه‌های اخیر، جمعیت آنها را بشدت کاهش داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رای بی‌سابقه دادگاه در آمریکا؛ شکایت کنشگران جوان علیه تخریب محیط‌زیست به نتیجه رسید

آیا رفتار عجیب کوسه‌های فلوریدا نتیجه مصرف کوکائین است؟

هرچند وقت یکبار لباس‌هایمان را بشوییم؟