ماسکی که قفل آیفون ۱۰ را باز می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ماسکی که قفل آیفون ۱۰ را باز می‌کند

شرکت امنیت شبکه بی‌کاو ادعا کرد که با ساختن ماسکی توانسته است سیستم تشخیص چهره آیفون ۱۰ را گمراه کند.

این شرکت ویتنامی ویدئویی منتشر کرده است که نشان می‌دهد چطور ماسک ساخت آن می‌تواند قفل آیفون ۱۰ را باز کند، ترفندی که ظاهرا پیچیده‌ترین سیستم گرانترین گوشی هوشمند جهان را به سادگی گول می زند و امنیت کاربر را به خطر می‌اندازد.

این ماسک به وسیله چاپگر سه بعدی تهیه شده اما دهان و چشم‌ها دو بعدی است، پوسته آن نیز سه بعدی و کاملا مشابه پوست انسان است. هزینه ساخت ماسک ۱۵۰ دلار است اما سازندگان آن می‌گویند که آن‌را روانه بازار نمی‌کنند.

نگران نباشید!

با این وجود به نظر نمی‌رسد چنین ماسک‌هایی امنیت کاربران عادی را به خطر بیاندازد. در واقع احتمال اینکه کسی بتواند به فناوری ساخت ماسکی که آیفون ۱۰ را فریب دهد کم است، ضمن آنکه سازنده ابتدا باید به آیفون ۱۰ شما دسترسی داشته باشد تا بعد بتواند قفل آن‌ را باز کند.

یادآوری این نکته نیز ضروری است که سیستم تشخیص چهره پس از ۳ بار تلاش ناموفق متوقف می‌شود و در آن صورت باید برای باز کردن آیفون از کد استفاده کرد. اگرچه سیاستمداران و افراد پرنفوذ بیش از سایر کاربران در معرض خطر قرار دارند، اما در نهایت اینکه استفاده از سیستم تشخیص چهره آیفون الزامی نیست و کاربر می‌تواند از گوشی خود با کد محافظت کند.

در سال ۲۰۰۸ نیز همزمان با ورود رایانه‌های قابل حملِ تولید شرکت توشیبا، ایسوس و لنوو که از سیستم تشخیص چهره استفاده می‌کردند شرکت بی‌کاوی امنیت این سیستم را زیر سوال برد و آن‌را به چالش کشید. از نظر این شرکت سیستم اثر انگشت به مراتب امن‌تر از تشخیص چهره است.