حکم زندان ابد برای رهبر اخوان‌المسلمین مصر قطعی شد

حکم زندان ابد برای رهبر اخوان‌المسلمین مصر قطعی شد
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دیوان عالی مصر درخواست تجدیدنظر در حکم رهبر اخوان المسلمین مصر را رد کرد و به این ترتیب حکم زندان ابد برای او به صورت قطعی تأئید شد. درخواست تجدید نظر برای این حکم که در سال ۲۰۱۶ داده شد بود، از این پس برگشت‌ناپذیر خواهد بود.

محکومیت محمد بدیع، رئیس ۷۴ ساله جنبش اخوان‌المسلمین مصر در پیوند با نقش او در آشوب‌های سیاسی و خشونت‌های ناشی از آن در ژوئیه سال ۲۰۱۳ در شهر اسماعیلیه بوده است. آن آشوب‌ها در پی اعتراضات و راهپیمایی‌ها علیه دولت وقت طرفدار اخوان‌المسلمین و چند روز پس از آن بالا گرفت که ارتش مصر به رهبری عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری وقت محمد مرسی را سرنگون کرد. سال بعد از آن سیسی در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی رسید.

محمد بدیع در پیوند با هشت پرونده دیگر نیز به حبس ابد محکوم شده که تنها یکی از آنها تأئید شده است. دو حکم ابد او تاکنون رد و دو حکم دیگر تعلیق شده است. سه حکم ابد باقی مانده نیز هم اینک در مرحله فرجام‌خواهی هستند.

مقامات قضایی مصر همزمان با اعلام این تصمیم در روز چهارشنبه ۲۴ آبان، حکم زندان ابد برای ۷ عضو اخوان‌المسلمین را تأئید کرد. حکم ده سال زندان برای ۳۹ عضو و سه سال برای ۱۹ عضو دیگر این گروه نیز قطعی شد. اتهام اصلی این افراد قتل سه نفر و تلاش برای قتل ۱۶ نفر دیگر و از جمله اتهامات دیگر آنها ترور و تخریب اموال عمومی در اسماعیلیه بوده است.

دولت مصر پس از برکناری مرسی فعالیت جنبش اخوان‌المسلمین را ممنوع و هزاران نفر از اعضا و هواداران آن را بازداشت کرد. سرکوب شدید مخالفان دولت سیسی همواره مورد انتقاد و اعتراض گروه‌ها و سازمان‌های حقوق بشری بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه نظامی مصر یکی از مهمترین رهبران مذهبی را به حبس ابد محکوم کرد

رد درخواست تجدید نظر «عروس داعش»؛ دادگاه بریتانیا حکم سلب تابعیت شمیمه بیگم را تایید کرد

آخرین نبرد حقوقی بنیانگذار ویکی‌لیکس در دادگاه بریتانیا برای جلوگیری از استردادش به آمریکا