Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ترامپ مهمان رئیس جمهوری فیلیپین که اوباما را 'حرامزاده' خوانده بود

ترامپ مهمان رئیس جمهوری فیلیپین که اوباما را 'حرامزاده' خوانده بود
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

دونالد ترامپ روز یکشنبه برای شرکت در نشست سران کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا وارد مانیل شد و با همتای فیلیپینی خود رودریگو دوترته دیدار کرد.

فیلیپین آخرین منزلگاه رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در سفر آسیایی طولانی او خواهد بود. همزمان با ورود او به پایتخت فیلیپین، صدها نفر از مردم و هواداران گروه‌های چپ‌گرای این کشور در برابر سفارت آمریکا در مانیل علیه رئیس جمهوری این کشور راهپیمایی کردند، به طوری که پلیس فیلیپین برای متفرق کردن تظاهرکنندگان مجبور به استفاده از خودروهای آب‌پاش شد.

آمریکا و فیلیپین از جنگ جهانی دوم به این سو از متحدان راهبردی یکدیگر بوده‌اند. رودریگو دوترته که سیاست بسیار خشن و سرکوبگرانه‌ای را علیه معتادان و قاچاقچیان مواد مخدر در پیش گرفته، همواره مورد حمله شدید سازمان‌های حقوق بشری بوده است. او حتی به باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا که از او انتقاد کرده بود، فحش داده و او را «حرامزاده» خوانده بود.

دونالد ترامپ پیش از این رودریگو دوترته، همتای فیلیپینی خود را به دلیل جدیت و قاطعیت در مبارزه با قاچاقچیان و مواد مخدر، ستوده بود.

دوترته تا پیش از دوره ریاست جمهوری ترامپ سیاست خود را بیشتر به سمت دوستی با چین و روسیه، رقبای آمریکا متمایل کرده بود. اما اکنون انتظار می‌رود دونالد ترامپ در جریان نشست دو روزه سران، برای بازسازی روابط حسنه واشنگتن و مانیل تلاش کند.

President Trump has arrived in the Philippines to attend the 31st ASEAN Summit and Related Summits. Welcome and mabuhay! #POTUSinAsiapic.twitter.com/E3r31IAhHh

— U.S. Embassy in the Philippines (@usembassymanila) 12 novembre 2017

بحران مالکیت دریای چین جنوبی
دونالد ترامپ ساعاتی پش از ورود به مانیل و هنگامی که هنوز در ویتنام بود پیشنهاد میانجیگری بر سر مالکیت دریای چین جنوبی را مطرح کرد. او برای شرکت در نشست مجمع آسه‌آن به ویتنام سفر کرده بود.

دولت پکن مدعی مالکیت تمامی آبهای دریای چین است اما این ادعا به همراه پروژه‌های جزیره‌سازی چین در این دریا همواره موضوع تنش با کشورهای دیگر منطقه از جمله تایوان، ویتنام و فیلیپین بوده است.

با این حال رودریگو دوترته که کشورش میزبان نشست دو روزه سران کشورهای شرق و جنوب شرق آسیاست می‌گوید بهتر است دریای چین جنوبی را دست نخورده نگه داریم. او پیش از دیدار خود با دونالد ترامپ گفته بود: «ما باید با همدیگر دوست باشیم. آنهایی که سرشان درد می‌کند برای جنگ، دلشان می‌خواهد که ما سر هر مسئله‌ای با چین و بقیه دنیا دربیفتیم».

به جز تایوان، همه کشورهای درگیر در موضوع مالکیت دریای چین جنوبی در نشست مانیل حضور دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوباما باز می‌گردد

جانسون به جای جکسون؛ ترامپ موقع مسخره کردن حواس‌پرتی بایدن دچار فراموشی شد

ترامپی که رمز بمب اتمی در اختیار داشت از مجوز حمل سلاح محروم می‌شود