Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روحانی خطاب به سران عربستان: بزرگتر از شماها نتوانستند علیه ملت ایران کاری از پیش ببرند

روحانی خطاب به سران عربستان: بزرگتر از شماها نتوانستند علیه ملت ایران کاری از پیش ببرند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، در جلسه هیات دولت روز چهارشنبه به سخنان مقام‌های سیاسی عربستان واکنش نشان داد. او خطاب به سران عربستان سعودی پرسید: چرا با مردم سوریه و عراق دشمنی می‌کنید و داعش را تقویت کرده و به جان مردم منطقه انداختید؟

آقای روحانی با اشاره به استعفای نخست وزیر لبنان در هفته گذشته گفت: « در تاریخ موردی را سراغ نداریم که کشوری برای دخالت در امور کشور دیگر، مسئول آن کشور را آنچنان که به نظر می‌رسد، در کشورش مجبور به استعفا کند… اگر در عربستان با مشکلات داخلی مواجه هستید، به دنبال برطرف کردن آن مشکل باشید چرا بخاطر مشکل داخلی خود، قصد دارید دیگران را با مشکل مواجه کنید و علیه همه ملت‌های منطقه حرف بزنید؟»

در روزهای گذشته تنش‌های لفظی میان سیاستمداران ایرانی و عربستانی بالا گرفته است. رییس جمهور ایران با اشاره غیر مستقیم به مواضع اخیر مقامات سعودی تاکید کرد:«شما قدرت و جایگاه جمهوری اسلامی ایران را به خوبی می‌شناسید و بزرگتر از شماها نتوانستند علیه ملت ایران کاری از پیش ببرند. آمریکا و ازنابش تمام امکانات و قدرت خود را بسیج کردند، اما نتوانستند کاری بکنند.»

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، آقای روحانی همچنین درباره استفاده حوثی‌های یمن از موشک‌ در حمله چند روز گذشته به فرودگاه ریاض در عربستان گفت: «ملت یمن در مقابل این حجم از بمباران کشورش چه عکس‌العملی می‌تواند نشان دهد؟ می‌گویند از سلاح خود استفاده نکنند؟ خوب شماها بمباران را متوقف کنید، سپس ببینید آیا ملت یمن به آن پاسخ مثبتی نمی‌دهد؟»

محمد بن سلمان بن عبدالعزیز، ولیعهد عربستان روز سه‌شنبه هفته گذشته در تماس تلفنی با بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، ایران را به‌دلیل «ارسال موشک» برای حوثی‌ها به حمله نظامی مستقیم علیه کشورش متهم کرد. پیش از این اظهار نظر، ائتلاف به رهبری عربستان سعودی ایران را به اعلان ضمنی جنگ علیه پادشاهی عربستان متهم کرده بود. در همین حال دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا نیز در آستانه سفرش به آسیا ایران را به نقش داشتن در حمله موشکی به ریاض متهم کرد.

بیشتر بخوانید:
شلیک موشک به عربستان از یمن؛ آمریکا خواستار واکنش به ایران شد
عربستان از انهدام موشک شلیک شده از یمن در نزدیکی ریاض خبر داد
ایران به اتهام ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان پاسخ داد

روز سه‌شنبه، شانزدهم آبان غلامعلی خوشرو، نمانده ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به دبیر کل و رییس شورای امنیت به اتهام‌های وارد شده از سوی مقام‌های سعودی و همچنین نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل واکنش نشان داد. در بخشی از این نامه چنین آمده است: «ایران خواستار خویشتن داری و هوشمندی به جای رفتارهای تحریک آمیز و تهدید آمیزی است که ممکن است باعث بی ثباتی بیشتر در منطقه شود.»

خانم هیلی روز سه شنبه ایران را به فرستادن موشک برای حوثی‌های یمن متهم کرد. او گفت موشکی که بر فراز فرودگاه ریاض منفجر شد ممکن است ساخت ایران بوده باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روحانی: گاوچران‌ها و شترسوارها به هم رسیده‌اند

شلیک موشک به عربستان از یمن؛ آمریکا خواستار واکنش به ایران شد

عربستان از انهدام موشک شلیک شده از یمن در نزدیکی ریاض خبر داد