ملاقات های محرمانه در اسرائیل منجر به استعفای وزیر بریتانیایی شد

ملاقات های محرمانه در اسرائیل منجر به استعفای وزیر بریتانیایی شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پریتی پتل، وزیر توسعه بین المللی بریتانیا به دنبال افشای ملاقات «محرمانه» وی با مقامات اسرائیلی از جمله بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از سمت خود استعفاء داد.

ملاقات های این عضو کابینه بریتانیا با مقامات اسرائیلی بدون هماهنگی با وزات خارجه بریتانیا انجام شده بود. پریتی پتل دلیل کناره گیری خود را «عدم رعایت معیارهای سطح بالایی» عنوان کرد که از فردی در موقعیت او انتظار می رود.

متن استعفای پرتی پتل پس از دیدار او با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا منتشر شد. او در این نامه بابت «منحرف سازی توجه عمومی» از ماموریت دولت محافظه کار این کشور عذرخواهی کرده است.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در پاسخ به نامه استعفای پرتی پتل تصمیم او را «درست» دانسته است.

پریتی پتل در جریان تعطیلات خود در اسرائیل با چند تَن از مقامات بلندپایه این کشور دیدار کرده بود. برخلاف مقررات معمول او این دیدارها را با وزارت خارجه کشورش هماهنگ نکرده بود.

بیشتر بخوانید: وزیر بریتانیایی در آستانه برکناری بخاطر دیدار «شخصی» با مقامات اسرائیلی

وزارت توسعه بین المللی بریتانیا از کمک کنندگان به تشکیلات خودگردان فلسطین و گروه های مدافع حقوق بشر از جمله عفو بین الملل است. اسرائیل پیش از این از بریتانیا خواسته بود کمک مالی به تشکیلات خودگردان فلسطین را متوقف کند.

بنا به گزارشها پریتی پتل بررسی طرح ارائه کمک مالی به ارتش اسرائیل توسط دولت بریتانیا را به نخست وزیر این کشور اطلاع نداده بود.

کناره گیری پریتی پتل پس از استعفای هفته گذشته مایکل فالن از سمت وزیر دفاع این کشور ضربه دیگری به دولت محافظه کار ترزا می محسوب می شود.

بیشتر بخوانید: وزیر دفاع بریتانیا، متهم به آزار جنسی استعفاء داد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر بریتانیایی در آستانه برکناری بخاطر دیدار «شخصی» با مقامات اسرائیلی

وزیر دفاع بریتانیا، متهم به آزار جنسی استعفاء داد

چرا نخست‌وزیر پیشین بریتانیا خواستار انحلال سازمان ملل متحد شد؟