عراق روزانه ۱۵ هزار بشکه نفت کرکوک را به کرمانشاه صادر خواهد کرد

عراق روزانه ۱۵ هزار بشکه نفت کرکوک را به کرمانشاه صادر خواهد کرد
نگارش از مسعود سالاری

عراق در پی آن است که جلوی صادرات مستقل نفت خام از منطقه کردستان را گرفته و آن را در اختیار «سومو»، شرکت دولتی بازاریابی نفت این کشور قرار دهد.

ژنرال علاء الیاسری، مدیرعامل سومو با اعلام این موضوع در یک نشست خبری در بغداد گفت که عراق از ترکیه خواسته است تا اجازه دهد سومو نفت کردستان را که با لوله به بندر جیهان در کرانه دریای مدیترانه می رسد، به فروش برساند.

تا تاریخ ۱۵ اکتبر گذشته، روزانه حدود ۵۳۰ هزار بشکه نفت از طریق لوله به بندر جیهان می رسید که مبدأ نیمی از آن منطقه خودمختار کردستان عراق و نیم دیگر از کرکوک، منطقه مورد مناقشه کردها و دولت مرکزی بغداد بوده است.

در آن تاریخ نیروهای عراقی کنترل مناطق نفت خیز شمال عراق را از دست مبارزان کرد که از سال ۲۰۱۴ در آنجا بودند بیرون آوردند و تولید نفت کرکوک نیز از همان تاریخ سقوط کرد.

در سال ۲۰۱۴، زمانی که ارتش عراق در برابر پیشروی شبه نظامیان داعش منطقه کرکوک را رها کرد، نیروهای پیشمرگه به این شهر آمدند و مانع دستیابی داعش به منابع نفتی آن شدند.

مدیر عامل شرکت نفت شمال عراق که کار استخراج نفت کرکوک را به عهده دارد گفت که در ماه اکتبر به طور میانگین روزانه ۴۱۹ هزار بشکه نفت از خط لوله جیهان انتقال داده شده است. میزان انتقال نفت از این خط در ماه سپتامبر ۶۰۰ هزار بشکه در روز بوده است.

به گفته علاء یاسری قرار است شرکت نفت شمال عراق در پی توافق با مقام‌های محلی کردستان، در ماه جاری میلادی صادرات نفت کرکوک از طریق خط لوله کردستان را از سر بگیرد. وی همچنین افزود که قرار است روزانه حدود ۱۵ هزار بشکه نفت خام کرکوک نیز با تانکرهای نفتی به پالایشگاه کرمانشاه در ایران صادر شود.


پالایشگاه کرمانشاه

وی اظهار امیدواری کرد که تا سه ماه آینده، خط لوله نفتی متروکه‌ای که بخش عمده‌ای از منطقه کردستان را دور می زند، مجددا مورد استفاده قرار گیرد.

این خط لوله بر اثر حمله گروه داعش به استان نینوا در سال ۲۰۱۴ آسیب جدی دید. در ماه ژوئیه سال جاری میلادی، نیروهای عراقی به پشتیبانی آمریکا و با همکاری نیروهای پیشمرگه پس از نه ماه نبرد شورشیان را از موصل عقب راندند.

عراق دومین تولید کننده نفت در میان کشورهای عضو اوپک بعد از عربستان سعودی است. آقای یاسری گفت عراق برای حفظ قیمت نفت از تمام تصمیم‌های آتی این سازمان حمایت می کند.

قرار است اعضای اوپک در نشست خود در آخر ماه جاری میلادی در مقر این سازمان در وین اتریش در مورد تصمیم خود مبنی بر کاهش تولید نفت را تمدید کنند.

مطالب مرتبط