Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

هشدار نسبت به غلظت بی سابقه دی اکسید کربن در کره زمین

هشدار نسبت به غلظت بی سابقه دی اکسید کربن در کره زمین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

میزان غلظت گاز سمی دی اکسید کربن در جو کره زمین در سال ۲۰۱۶ میلادی به بالاترین حد خود رسید.

سازمان جهانی هواشناسی با انتشار گزارشی در خصوص افزایش بی سابقه غلظت دی اکسید کربن (CO۲) در سال گذشته که در نوع خود رکورد محسوب می شود، نسبت به تبعات این رویداد و به خصوص «روند خطرناک گرم شدن دما» هشدار داده است.

این نهاد زیر مجموعه سازمان ملل متحد در گزارش سالانه خود در باره گاز گلخانه ای آورده است: «نخستین بار که زمین با این حجم از گاز دی اکسید کربن روبرو شد به سه تا پنج میلیون سال قبل باز می گردد. در آن زمان دمای هوا ۲ تا ۳ درجه و سطح آب دریاها ۱۰ تا ۲۰ متر بالاتر از میزان کنونی بود.»

CO2 concentrations in the atmosphere hit new high in 2016 because of #ElNiño & #climatechange, even though new emissions are levelling out pic.twitter.com/U0EAQmkVOF

— WMO | OMM (@WMO) 30 octobre 2017

در این گزارش پیوستگی و گسترش فعالیت‌های انسانی و پدیده ال نینو، به عنوان عوامل اصلی صعود پرشتاب سطح گاز دی اکسید کربن معرفی شده اند. ال نینو به عنوان یک چرخه آب و هوایی هر ۴ یا ۵ سال یکبار سبب بالارفتن دمای اقیانوس آرام و به تبع آن افزایش خشکسالی، ریزش باران های سیل آسا و بروز ناهنجاری های بزرگ در آب و هوای کره زمین می شود.

سازمان جهانی هواشناسی که مقر آن در ژنو است با انتشار این گزارش تصریح کرد غلظت دی اکسید کربن موجود در جو زمین در سال ۲۰۱۶ سه ممیز سه دهم واحد در میلیون نسبت به سال پیش از آن افزایش داشته است. این حجم از گاز سمی دی اکسید کربن ۱۴۵ درصد بیشتر از میزان موجود در دوره پیش از صنعتی شدن جهان در سال ۱۷۵۰ گزارش شده است.

Greenhouse Gas Bulletin: atmospheric levels of CO2 surged at a record speed in 2016 to 403.33 ppm in 2016 because of #ElNiño, #ClimateChangepic.twitter.com/kJDyNaWtXV

— WMO | OMM (@WMO) 30 octobre 2017

پتری تالاس، دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی بی توجهی نسبت به روند رو به تزاید انتشار گاز گلخانه ای و گاز دی اکسید کربن را موجب افزایش بسیار خطرناک دمای هوا تا پایان قرن دانسته که به اعتقاد بسیار بالاتر از سقف (دمای) تعیین شده در توافقنامه آب و هوایی پاریس خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل در نهادهای قضایی بین‌المللی؛ درخواست نیکاراگوئه برای توقف کمک‌های آلمان به تل‌آویو رد شد

چرا نخست‌وزیر پیشین بریتانیا خواستار انحلال سازمان ملل متحد شد؟

سازمان جهانی بهداشت بیش از ۴.۴ میلیون دلار دارو و تجهیزات پزشکی به افغانستان ارسال کرد