گرافیتی بوسه ترامپ و نتانیاهو روی دیوار حائل

گرافیتی بوسه ترامپ و نتانیاهو روی دیوار حائل
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طراح این گرافیتی آن را در شب و با نور موبایل کشیده است. قصد او به سخره گرفتن و انتقاد از روابط مستحکم اسرائیل و آمریکاست.

یک طراح گرافیتی استرالیایی تصویری از دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا، و «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر اسرائیل را روی دیوار حائل بین بیت المقدس و بیت لحم کشیده است که در حال بوسیدن یکدیگر هستند.

آگهی

طراح این گرافیتی (دیوار نگار) با نام مستعار «لاش ساکس» Lushsux فعالیت می کند. او این اثر در شب و با نور موبایل کشیده است و برای اینکه هویتش مشخص نشود، موقع طراحی چهره خود را پوشانده بود.


اسرائیل کار ساخت دیوار حائل را در سال ۲۰۰۲ میلادی آغاز کرد. هدف از ساخت آن در کرانه باختری رود اردن، جداسازی مناطق فلسطینی نشین از شهرکهای یهودیان، و منزوی کردن بیشتر فلسطینی بوده است. دولت اسرائیل می گوید که این دیوار را به دلایل امنیتی ساخته است.

طراح دیوار نگار بوسه بین رهبران اسرئیل و ایالات متحده آمریکا با طعنه به روابط دو کشور، از موضع آنها نسبت به فلسطین انتقاد کرده است. هنرمند استرالیایی می گوید امیدوار است این اثر توجه مردم را به فلسطینی هایی که در «زندان خانگی» هستند جلب کند.

هنرمند استرالیایی می گوید که ساخت دیوار خودش پیام است. او می گوید: «نیازی نیست بطور مستقیم بنویسیم “ فلسطین را آزاد کنید” . ساخت این دیوار خودش پیامی است که مردم آن را نادیده می گیرند.»


این دیوار نگار توجه عابران و گردشگران را به خود جلب می کند و عده ای با آن عکس سلفی می گیرند.

دیوار حائل بین بیت اللحم و اسرائیل تبدیل به نمایشگاهی از هنر اعتراضی شده است. دو گرافیتی بزرگ دیگر هم از این هنرمند بر روی این دیوار وجود دارد.

در یکی از این نقاشی ها ترامپ در حال بوسیدن و بغل گرفتن برج دیده بان در گوشه دیوار است.

در نقاشی دیگر، ترامپ در حالیکه «کیپا» (کلاه مذهبی کوچک یهودیان) به سر دارد، با دست دیوار را لمس می کند. در این گرافیتی، نوشته شده است: «برایت برادری می سازم» که اشاره به ایده رییس جمهوری آمریکا برای ساخت دیوار بین در مرز مکزیک است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیاستمداران و شخصیت‌های خیالی بر دیوارهای روستای بلغار؛ بین پوتین و زلنسکی یک پاندا فاصله است

یک نوجوان ۱۷ ساله فلسطینی به ضرب گلوله نیروهای اسرائیلی در رام‌الله کشته شد

یورش اسرائیل به اردوگاه آوارگان جنین نزدیک به ۴ هزار آواره جدید را به چرخه آوارگان فلسطینی افزود