Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دانشگاه کمبریج صدا و رساله دکترای استیون هاوکینگ را منتشر کرد

دانشگاه کمبریج صدا و رساله دکترای استیون هاوکینگ را منتشر کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دانشگاه کمبریج بریتانیا صدای استیون هاوکینگ، دانشمند و فیزیکدان برجسته، را در حال قرائت خلاصه رساله دکترایش را منتشر کرد. این دانشگاه هفته گذشته پس از بیش از ۵۰ سال رساله کامل دکترای آقای هاوکینگ را به طور کامل و به صورت رایگان بر روی وب سایت خود قرار داده بود.

این رساله با عنوان «کائنات در حال بسط» در سال ۱۹۶۶ وقتی آقای هاوکینگ ۲۴ ساله بود نوشته و دفاع شده است. پیش از این دسترسی به این رساله‌ تنها با پرداخت پول میسر بود.

دانشگاه کمبریج با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «پس از دریافت درخواست‌های بیشمار» آقای هاوکینگ اجازه انتشار عمومی رساله‌ی خود را صادر کرده است. وی نیز با انتشار بیانیه‌ای بر روی وبسایت دانشگاه کمبریج گفت: «با انتشار آزاد رساله دکترایم امیدوارم مردم سراسر جهان الهام بگیرند تا به آسمان و ستاره ها بنگرند، نه پایین و به پاهایشان، امیدوارم الهام بخش کسانی باشم که از جایگاه‌مان در جهان هستی شگفت‌زده می‌شوند و تلاش می‌کنند معنای کائنات را درک کنند.»

وی در بخش دیگری از این پیام می‌افزاید: «هر نسلی بر روی شانه‌های پیشینیانش می‌ایستد، من هم زمانی که در کمبریج دانشجوی جوان دوره دکترا بودم، همین کار را انجام دادم و از ایزاک نیوتون، جیمز کلرک ماکسول و آلبرت اینشتین الهام گرفتم. بسیار خرسندم که می‌بینم تعداد زیادی از مردم رساله من را دانلود کرده‌اند، امیدوارم اکنون که می‌توانند به رساله من آزادانه دسترسی داشته باشند ناامید نشوند!»

تنها در دو روز نخست انتشار، رساله‌ی آقای هاوکینگ ۲ میلیون بار دانلود شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استیون هاوکینگ در کنار آیزاک نیوتون آرام می‌گیرد

هاوکینگ پایان جهان را پیش‌بینی کرد و رفت

استیون هاوکینگ، فیزیکدان برجسته بریتانیایی در سن ۷۶ سالگی درگذشت