Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کشف نقوش «الله» و «علی» بر لباس‌های وایکینگ‌ها

کشف نقوش «الله» و «علی» بر لباس‌های وایکینگ‌ها
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پژوهشگران سوئدی در تحقیقات خود نقوش بافته شده‌ بر روی لباس‌های ویژه مراسم خاکسپاری وایکینگ‌ها را یافته‌اند. این نقوش که به خط کوفی هستند سوالات جدیدی را برای تاریخ‌دانان و باستان‌شناسان در خصوص حضور احتمالی اسلام در کشورهای اسکاندیناوی مطرح می‌کند.

وایکینگ‌ها از قبایل «نورس» بودند که از قرن ۹ تا ۱۱ میلادی در اروپای شمالی زندگی می‌کردند. آنها دریانوردانی بودند که در جستجوی ثروت با کشتی‌هایشان از اسکاندیناوی به سوی نقاط دیگر دنیا سفر می‌کردند.

وایکینگ‌ها عمدتا متعلق به سه کشور دانمارک، نروژ و سوئد هستند. وایکینگ در زبان قدیمی نورسی به معنی «حمله دزدان دریایی» است. جسارت و مهارت آنان در کشتیرانی سبب شد تا با کشتی‌ها و قایق‌های خود به سایر نقاط دنیا سفر کنند.

این لباس‌ها نزدیک به ۱۰۰ سال به عنوان نمونه تحقیقاتی از لباس‌های مراسم مخصوص خاکسپاری وایکینگ‌ها در انبار نگهداری می‌شد. تحقیقات جدید صورت گرفته بر روی البسه متعلق به قرون ۹ و ۱۰ میلادی که منجر به یافتن این نقوش شد این پرسش را مطرح کرد که آیا در آن زمان اسلام در این منطقه حضور داشته است یا نه؟

«آنیکا لارسون» باستان‌شناس دانشگاه «اوپسالا» در سوئد در حال بررسی بقایای لباس‌های یافت شده در گورستان‌ها و قایق‌های باستانی بود که در قرن ۱۹ و ۲۰ در دو منطقه «بیرکا» و «گاملا اوپسالا» کشف شده بودند.

وی در زمان تحقیق متوجه دو نقش خاص در ابعاد حدود ۱.۵ سانتیمتری شد که قادر به تشخیص ‌شان نبود. به کمک یک همکار ایرانی یکی از نقوش که «علی» بود به آسانی شناسایی شد. شناسایی نقش دوم دشوارتر بود. با استفاده از بازتاب آن نقش در آینه، آنها متوجه شدند که کلمه دوم «الله» است.

این کلمات بر روی ۱۰ تکه از ۱۰۰ تکه البسه‌ای که خانم لارسون و همکارانش بر روی آن کار می‌کنند، نقش بسته است.

خانم لارسون معتقد است که آداب و روسوم وایکینگ‌ها در رابطه با مراسم خاکسپاری مردگان تحت تاثیر باورهای مسلمانان مانند زندگی ابدی در بهشت پس از مرگ بوده است.

وی همچنین به این موضوع اشاره می کند که تجزیه و تحلیل‌های دی.ان.ای. بر روی بقایای پیکرهای بجای مانده از گورستان‌های وایکینگ‌ها نشان می‌دهد برخی از افرادی که در آنجا دفن شده‌اند از مکان‌هایی چون ایران (پرشیا) بوده‌اند، جایی که اسلام خود را در آنجا نهادینه کرده بود.

هم اکنون محققان دانشگاه اوپسالا درحال تحقیق بر روی دی.ان.ای افرادی هستند که زمانی این لباس‌های منقوش به الله و علی را بر تن داشته‌اند.

محققان دو سال پیش نیز در آرامگاهی در بیرکا یک حلقه نقره‌ای را یافته بودند که بروی سنگ آن با خطوط کوفی عبارت «برای خدا» حک شده بود.

تحقیقات در این باره که نقش احتمالی اسلام و شیعه در این منطقه چه بوده است همچنان ادامه دارد و محققان امیدوارند با بررسی آثار بجای مانده از وایکینگ‌ها به این سوالات پاسخ دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردی که در تبادل با حمید نوری از زندان ایران آزاد شد بلافاصله با دوست‌پسرش نامزد کرد

رویای اقامت در اروپا با ترغیب به خرید ملک؛ سودجویان در سوئد از اتباع خاورمیانه کلاهبرداری می‌کنند

واکنش نخست وزیر سوئد به انتقادات از تبادل زندانی با ایران و آزادی حمید نوری: درک نمی‌کنم