Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

«دیر یا زود باید همه پرسی دیگری برای استقلال کاتالونیا از اسپانیا برگزار شود»

«دیر یا زود باید همه پرسی دیگری برای استقلال کاتالونیا از اسپانیا برگزار شود»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

همه پرسی جنجالی استقلال کاتالونیا از اسپانیا که در روز اول اکتبر ۲۰۱۷ توسط دولت منطقه ای کاتالونیا برگزار شد، اسپانیا را با بحرانی سیاسی روبرو کرده است.

آگهی

همه پرسی جنجالی استقلال کاتالونیا از اسپانیا که در روز اول اکتبر ۲۰۱۷ توسط دولت منطقه ای کاتالونیا برگزار شد، اسپانیا را با بحرانی سیاسی روبرو کرده است. دولت مرکزی اسپانیا این همه پرسی را غیرقانونی خوانده است. جوزپ کارل ریوس، خبرنگار روزنامه کاتالان «لاوانگاردیا» معتقد است که تظاهرات مخالفان استقلال کاتالونیا که روز یکشنبه در بارسلون برگزار شد، از یک سو و مخالفت ماریانو راخوی با مذاکره با استقلال طلبان باعث افزایش فشار بر دولت منطقه ای کاتالونیا شده است. از نظر وی تنها راه حل پایان این بحران، این است که دیر یا زود همه پرسی دیگری برگزار شود.

جوزپ کارل ریوس، چهار دهه است وضعیت کاتالونیا را از موقعیت ممتازی زیر نظر دارد. او دستیار مدیر روزنامه کاتالونیایی لا وانگاردیا، مدیر و استاد دانشکده روزنامه نگاری دانشگاه خودمختار بارسلون است.

وی درباره منشأ و پیامدهای و راه حل های احتمالی بحران سیاسی کنونی با یورونیوز گفتگویی انجام داده است.

بیشتر بخوانید:

همه آنچه که در روز همه پرسی استقلال کاتالونیا اتفاق افتاد

مخالفان استقلال کاتالونیا در بارسلون تظاهرات کردند

خبرنگار کاتالان می گوید که وضعیت کاتالونیا در مقابل اسپانیا به یک بازی شطرنج شبیه بوده است: «فکر می کنم این فرایند که واقعیت زندگی روزمره کاتالونیا طی سالیان متمادی بوده، تا کنون مثل بازی شطرنجی بوده است که در آن هر بازیگر تک تک حرکات را با توجه به پیامدهایش انجام می داده و دقت می کرده که مرتکب هیچ اشتباهی نشود. اما این وضع چند ماه پیش به هم ریخت و فرایند استقلال در مرحله نهاییش تبدیل به بازی عمل و عکس العمل شده است. فکر می کنم باید انواع دیگر توافق و اصلاحات دیگری در قانون اساسی بررسی شود که جامع تر باشد تا نظر این اکثریت را شامل شود. اگر از این راه به نتیجه نرسیم، رأی «آری» یا «نه» می تواند جامعه را دو دسته کند. جامعه می تواند تصمیم به برگزاری همه پرسی بگیرد اما باید آگاه باشید که این کار جامعه را دو دسته می کند و همین الان هم می توانیم نشانه هایش را در جامعه کاتالونیا ببینیم. تظاهرات یکشنبه ۸ اکتبر می تواند نشانه این دودستگی باشد. پرسش اصلی این است که حرکت بعدی این بازی شطرنج چه خواهد بود؟ رییس دولت منطقه ای کاتالونیا چگونه به خواسته های کسانی که در همه پرسی روز اول اکتبر شرکت کردند، پاسخ خواهد داد؟ در حالیکه مادرید، تهدید کرده است که در صورت اعلام استقلال یکجانبه، خودمختاری کاتالونیا را تعلیق خواهد کرد.

آقای ریوس می گوید: «خیلی ها رأی دادند از جمله کسانی که کاملا طرفدار استقلال نیستند و این دستاورد فعلی جنبش استقلال طلب کاتالونیاست. سؤالی که باید پرسید این است که گام بعدی استقلال طلب ها چه خواهد بود و چطور می خواهند برغم واکنشهای بین المللی این دستاورد را حفظ کنند، یا اینکه مرتکب اشتباهی بازگشت ناپذیر خواهند شد و این دستاورد را از دست خواهند داد؟ اگر خودمختاری کاتالونیا لغو شود منطقی ترین چیزی که به فکر می رسد این است که اکثریت جامعه که مدافع نهادهای کنونی کاتالونیاست طرفدار استقلال شود.»

از نظر نخست وزیر اسپانیا امکان انجام مذاکره ای با مقامات کاتالونیا وجود ندارد. زیرا آنها به قانون اساسی احترام نگذاشته اند. جوزپ کارل ریوس معتقد است که استراتژی ماریانو راخوی به سنت احزاب دست راستی در اسپانیا نزدیک است.

وی در این باره می گوید: «مشکل این است که یک طرف که دولت اسپانیاست، حاضر به مذاکره نیست و تمایل دارد در برابر این وسوسه تاریخی که اسمش را می توانیم ناسیونالیسم اسپانیایی بگذاریم تسلیم شود. یعنی اعلام می کند که گفتگو نمی کنیم و می خواهیم هر نوع تمایل به استقلال را سرکوب کنیم. این وسوسه بزرگی است که در جامعه و بین سیاستمداران ما وجود دارد و می توانیم آن را افراطی ترین گرایش راست در دولت اسپانیا بنامیم.»

ارائه راه حل برای از سرگیری مذاکره احتمالا از سوی احزاب اپوزیسسیون، بویژه از سوی سوسیالیتها خواهد بود. پدرو سانچز، رهبر این حزب برغم مخالفتش با استقلال کاتالونیا با گفتگو موافق است. او گفته که چنانچه کاتالونیا اعلام استقلال کند، حزب متبوعش از آقای راخوی حمایت می کند.

از نظر خبرنگار کاتالان موضع حزب اپوزیسیون دولت مرکزی اسپانیا، یعنی حزب سوسیالیست در این میان شفاف نیست. وی می گوید: «در اینجا عامل دیگری هم وجود دارد که به نظر من عامل مهمی است چون جای حزب سوسیالیست اسپانیا این وسط معلوم نیست. به نظر من این حزب می تواند پلی بین احزاب استقلال طلب و احزاب طرفدار اتحاد مثل حزب مردم و حزب شهروندان باشد. اما پدرو سانچز رهبر سوسیالیستها از این کار سر باز می زند و فکر می کنم در قبال این مسئولیت تاریخی حزب سوسیالیست قصور کرده است.»

اعتراضات روز یکشنبه در بارسلون و نگرانی سرمایه گذاران از استقلال کاتالونیا، باعث افزایش فشارها را بر کارلوس پوجدمان، رئیس دولت منطقه ای کاتالونیا شده است. منطقه خودمختار کاتالونیا در شمال شرق اسپانیا با ۷.۵ میلیون نفر جمعیت ۱۵ درصد از کل جمعیت اسپانیا را شامل می شود و ۲۰ درصد از کل تولید ناخالص داخلی اسپانیا را تامین می کند. شهر بارسلون، مرکز کاتالونیا یکی از مهمترین مراکز گردشگری اسپانیاست.

به نظر می آید که پس از تظاهرات روز هشتم اکتبر، اعلام یک جانبه استقلال دیگر گزینه مورد نظر کارلوس پوچدمان نیست. حال چه اتفاقی خواهد افتاد؟

از نظر آقای ریوس، تنها راه حل برگزاری رفراندومی است که بدرستی سازماندهی شده باشد. وی می گوید: «حالا که به اینجا رسیده ایم مشکل چیست؟ جنبش طرفدار استقلال نیرو زیاد دارد: دو میلیون نفر که بسیار فعالند و برای عمل بسیج شده اند اما این نیرو برای مقابله با دولتی تمام و کمال مثل دولت اسپانیا کافی نیست. دو دسته از مردم در برابر یکدیگر قرار گرفته اند که هر کدام می خواهد دسته دیگر تسلیم شود و واضح است که دسته دیگر آماده این کار نیست. تنها راه فرار از این وضعیت میانجگری و مذاکره است تا نقاط مشترکی پیدا شود. منشأ این مشکل در تصمیم دادگاه قانون اساسی در مورد قانونی بودن (چند ماده) احکامی است که در رفراندوم ژوئن ۲۰۰۶ تصویب شده بود. بنابراین اگر مشکل اصلی سر از صندوق آرا در آورده است یعنی نپذیرفتن تصمیمی که کاتالان ها گرفته اند، راه حل آن هم باید با صندوق رأی باشد. دیر یا زود باید رفراندومی برگزار شود که مثل این همه پرسی سرکوب شده اخیر نباشد و تمام تضمین های دموکراتیک شامل آن شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه حقوق بشر اروپا شکایت در رابطه با همه پرسی استقلال کاتالونیا را وارد ندانست

سوسیالیست‌ها در انتخابات کاتالونیا پیروز شدند اما برای تشکیل دولت نیاز به آرای جدایی‌طلبان دارند

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم