Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دخالت روسیه در انتخابات آمریکا از طریق سرویس‌های گوگل

دخالت روسیه در انتخابات آمریکا از طریق سرویس‌های گوگل
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پس از فیسبوک و توئیتر اینبار گوگل در تحقیقات خود به مدارک و شواهدی مبنی بر بهره برداری عاملان روسیه از سرویس‌های این شرکت برای تاثیرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده آمریکا دست یافته است.

به گفته منابع نزدیک به این تحقیقات، محققان گوگل در «سلیکون ولی» به این نتیجه رسیده‌اند که «ماموران روس» صدها هزار دلار هزینه کرده‌اند تا از طریق سرویس‌هایی مانند یوتیوب، جستجوی گوگل، جی میل و شرکت تبلیغاتی دابل کلیک، اطلاعات غلط و اخبار ساختگی منتشر کنند.

گوگل یکی از بزرگترین شرکت‌ها در زمینه تبلیغات اینترتی است و وبسایت یوتیوب متعلق به این شرکت بزرگترین وبسایت اشتراک‌گذاری ویدئو در جهان است. آنچه این شرکت در تحقیقات خود پی برده از آن جهت اهمیت دارد که نشان می‌دهد شیوه کار عاملان استفاده کننده از سرویس‌های گوگل با فیسبوک متفاوت است. به این معنی که گروه‌های متفاوتی در این زمینه فعالیت داشته‌اند. این موضوع حاکی از دامنه گسترده فعالیت متخصصان روس برای انتشار اطلاعات ساختگی و نادرست در انتخابات سال گذشته آمریکا است.

A Google executive says the spread of fake news in the US presidential election spurred efforts to save journalism https://t.co/44BfbE2WQJ

— Media i (@MediaiAustralia) September 26, 2017

این در حالیست که ماه گذشته آندرآ فویل، سخنگوی گوگل استفاده عاملان روس از پلتفورم های خود را کم اهمیت جلوه داد و گفت: «ما همیشه بر سرویس‌هایمان برای جلوگیری از سواستفاده یا هرگونه فعالیت مغایربا سیاست‌های خود نظارت می کردیم و هیچ مدرکی مبنی بر وجود چنین تبلیغاتی در سرویس‌های ما وجود نداشت.»

با این وجود به دلیل فشار کنگره بر شرکت‌های فناوری اطلاعات در زمینه چگونگی دخالت عاملان روسیه در انتخابات سال گذشته از طریق شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات آنلاین ودیگر ابزار دیجیتال، شرکت گوگل نیز تحقیقات خود را در ارتباط با این تبلیغات آغاز کرد. اما هنوز هیچ مقام رسمی از این شرکت در مورد این تحقیقات اظهار نظر نکرده است.

به گزارش واشنگتن پست به نقل از افراد مطلع از این تحقیقات، این شرکت تبلیغاتی آگهی‌هایی را بررسی می‌کند که هزینه‌ای کمتر از ۱۰۰ هزار دلار داشته‌اند. هنوز مشخص نیست که تمامی این آگهی ها از طرف ترول‌های بی نام بوده و یا می توان حسابهای کاربری اصلی عاملان مشخص روسیه را نیز در میان آنان یافت.

به گفته این آگاهان، تحقیقات شامل برخی تبلیغات به ارزش ۱۰۰ هزار دلار با هدف دامن زدن به احساسات ضد مهاجرتی و نژادپرستانه تولید و منتشر شده‌اند.

روز دوشنبه محققان دانشگاه آکسفورد اعلام کردند که حساب های کاربری عاملان روس در فیسبوک و توئیتر، کارکنان و حتی بازنشستگان ارتش آمریکا را با قرار دادن اطلاعات غلط در میان مطالب مورد علاقه آنها هدف قرار داده است.

بیشتر بخوانید:

افشاگری فیسبوک در مورد نقش روسیه در انتخابات آمریکا

چه تعداد از کاربران فیسبوک بیننده تبلیغات روسیه در جریان انتخابات آمریکا بودند؟

مدیران شرکت های فیس بوک و گوگل باید یکم نوامبر در برابر بازرسان کنگره آمریکا شهادت بدهند. هرچند شرکت گوگل هنوز شرکت در این جلسه را تائید نکرده است.

در ماه گذشته فیسبوک اعلام کرده بود که یک موسسه روس وابسته به کاخ کرملین با ساخت اکانت‌ها و صفحه‌های جعلی در فیسبوک، با هزینه کردن نزدیک به ۱۰۰ هزار دلار با هدف دو قطبی کردن انتخابات از طریق تبلیغات و مطالب ساختگی فعالیت می کرده است.

برخی از این تبلیغات تنها بر روی ایجاد اختلاف در مسائل نژادی و حقوق دگرباشان تمرکز داشته و هیچ اشاره ای به انتخابات ریاست جمهوری نمی کرده‌اند.

ژانویه سال ۲۰۱۷، آژانس های اطلاعاتی آمریکا اعلام کردند که مداخله در انتخابات ۲۰۱۶ با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه صورت گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش ایران به ادعای آمریکا: دخالت ما در انتخابات کنگره توهم است

جانسون به جای جکسون؛ ترامپ موقع مسخره کردن حواس‌پرتی بایدن دچار فراموشی شد

ترامپی که رمز بمب اتمی در اختیار داشت از مجوز حمل سلاح محروم می‌شود