شهر حویجه عراق از اشغال داعش آزاد شد

شهر حویجه عراق از اشغال داعش آزاد شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ارتش عراق روز پنجشنبه اعلام کرد نیروهایش شهر حویجه و حومه آن را از نیروهای گروه افراطی «دولت اسلامی» (داعش) بازپس گرفته‌اند.

با عقب نشینی داعش از حویجه که آخرین منطقه تحت کنترل این گروه در شمال عراق بود، تنها منطقه‌ای که هنوز در دست نیروهای داعش باقی مانده است، باریکه‌ای در امتداد مرز غربی عراق با کشور سوریه است.

شهر حویجه در نزدیکی شهر نفتخیز کرکوک واقع شده است. عملیات آزادسازی حویجه بوسیله نیروهای ارتش عراق که تحت حمایت نیروهای آمریکایی هستند و نیز گروه‌های شبه نظامی شیعه بسیج مردمی (حشدالشعبی) صورت گرفت.

سرهنگ دوم عبدالعلی رشید یارالله، فرمانده عملیات مشترک گفت: «یگان ۹ زره‌پوش ارتش با همکاری پلیس فدرال و سایر گروهها حویجه را آزاد کردند.»

نیروهای عراقی در روز ۳۰ شهریور ماه حمله‌ای را برای آزادسازی منطقه شمال بغداد که در اختیار داعش بود، آغاز کردند. تخمین زده شده که در این منطقه ۷۸ هزارنفر به دام نیرو‌های دولت اسلامی داعش افتاده‌اند.

شهر مرزی القائم عراق و همینطور مناطقی در بخش مرزی سوریه همچنان در اشغال نیروهای گروه افراطی داعش است اما به نظر می‌رسد که مناطق تحت کنترل آنان در حال کاهش است.

بر اثر فعالیت‌های نیروهای ائتلاف تحت رهبری کردها و دولت سوریه به همراه شبه نظامیان خارجی شیعه با حمایت ایران و روسیه، نیروهای داعش در حال عقب‌نشینی از مناطق اشغالی هستند.

ابوبکر بغدادی، خلیفه خودخوانده مسلمانان و رهبر گروه داعش که گمان می‌رفت در جریان بمباران‎های هوایی تابستان کشته شده باشد، هفته گذشته با انتشار یک پیام صوتی از پیروانش خواست با تمام وجود به مبارزه ادامه دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفیر آمریکا در عراق: داعش همچنان یک تهدید محسوب می‌شود

«بمب ساعتی» اردوگاه الهول؛ عراق خواستار تخلیه بازماندگان داعش و تعطیلی اردوگاه شد

چرا قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی برای اتحادیه اروپا و بریتانیا آسان نیست؟