Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش کاتالونیا به سخنان فیلیپه ششم: پادشاه «روغن به روی آتش» می‌ریزد

واکنش کاتالونیا به سخنان فیلیپه ششم: پادشاه «روغن به روی آتش» می‌ریزد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک روز پس از نطق فیلپه ششم پادشاه اسپانیا، دستگاه قضایی این کشور برای رییس پلیس و مسئولان جدایی طلب کاتالونیا حکم تعقیب صادر کرد.

زور آزمایی میان بارسلون و مادرید پس از رفراندوم جنجالی و خشونت بار استقلال کاتالونیا رو به وخامت دارد و هیچیک از دو طرف حاضر نیستند از مواضع خود کنار بیایند.

سخنگوی دولت منطقه ای کاتالونیا روز چهارشنبه گفت پادشاه اسپانیا با سخنان خود«روغن به روی آتش» ریخته است. وی موضعگیری پادشاه را اشتباهی بزرگ خواند.

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا هنوز عکس العملی به درخواست پادشاه مبنی بر برخورد جدی با استقلال طلبان نشان نداده است. وی می تواند با استناد به ماده ۱۵۵ قانون اساسی کنترل نهادهای دولتی در کاتالونیا را به دست بگیرد.

روز چهارشنبه، رییس پلیس کاتالونیا و سه نفر دیگر از مسئولان استقلال طلب این ناحیه برای «تحقیقات درباره ایجاد آشوب» به دادگستری احضار شدند. این احضاریه در ارتباط با اعتراض و تظاهرات گسترده روز بیست سپتامبر – که پس از دستگیری ۱۴ نفر از مسئولان بلندپایه استقلال طلب کاتالونیا برگزار شد- صادر شده است. پلیس محلی کاتالونیا متهم است که برای نجات مامورانی که در جریان تظاهرات در اماکن تحت بازرسی محاصره شده بودند، تعلل کرده است. مطابق قوانین جزایی اسپانیا جرم «ایجاد آشوب» می تواند تا پانزده سال زندان برای یک کارمند دولت به دنبال داشته باشد.

روز سه شنبه ۷۰۰ هزار نفر از اهالی کاتالونیا با حضور در خیابان و اعتصاب سراسری ضمن حمایت از استقلال کاتالونیا به خشونت پلیس در جریان همه پرسی اعتراض کردند. کارلوس پوجدمان، رییس دولت منطقه ای کاتالونیا اعلام کرد که آخر هفته یا اوایل هفته آینده اعلام استقلال می کند. پارلمان محلی کاتالونیا از روز چهارشنبه بررسی نتایج آرا و روند رای گیری پیرامون جدایی از اسپانیا را آغاز می کند.

در شرایط فعلی چشم انداز روشنی برای حل بحران اسپانیا دیده نمی شود و تلاش های کارلوس پوجدمان، رئیس دولت محلی کاتالونیا برای میانجیگری اتحادیه اروپا میان اسپانیا و مادرید تاکنون به نتیجه نرسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویر جشن و پایکوبی بازیکنان تیم ملی و مردم اسپانیا در خیابان‌های مادرید؛ بازگشت قهرمان یورو۲۰۲۴

تصاویر معارفه رسمی امباپه توسط رئال مادرید؛ کیلیان: رویای کودکی‌ام محقق شد

جشنواره پامپلونا در اسپانیا؛ مردانی که ضرب شاخ گاوهای نر خشمگین را به جان می‌خرند