پرتاب کفش به گلبدین حکمتیار در هرات و اختلال در نماز جمعه این شهر

پرتاب کفش به گلبدین حکمتیار در هرات و اختلال در نماز جمعه این شهر
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

به گزارش برخی سایت های خبری افغانستان، روز جمعه ۳۱ سنبله (شهریور)، در مراسم سخنرانی گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی در مسجد جامع هرات، پرتاب کفش به سوی او این مراسم را به هم ریخت و اقامه نماز جمعه را مختل کرد.

سایت «آخرین خبر» از هرات و به نقل از شاهدان عینی گزارش کرده که بسیاری از مردمی که در مراسم حضور داشتند با محتمل دانستن عملیات انتحاری، مسجد را ترک کردند.

گلبدین حکمتیار که رهبری یکی از گروه‌های مسلح اسلامی تندرو در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ خورشیدی در افغانستان را برعهده داشت، در افکار عمومی افغانستان به عنوان نماد یکی از خشن ترین جنگ سالاران در این دوره شناخته می شود و از سوی نهادهای مدافع حقوق بشر به مشارکت در جنایات جنگی متهم است.

او که روز سه شنبه گذشته تحت تدابیر شدید امنیتی به ولایت هرات سفر کرده بود، با اعتراض گسترده روبرو شد. سایت «آخرین خبر» گزارش کرده که «حضور رهبر حزب اسلامی در هرات که مایه نگرانی شهروندان این شهر شده است، اعتراضات مردمی را در پی داشت و معترضان شعارهایی علیه حکمتیار سردادند. تظاهرات کنندگان از دولت کابل خواستند تا مانع فعالیت حکمتیار شود. در پایان معترضان با صدور قطعنامه‌ای هشدار دادند که مردم هرات اجازه فعالیت به حکمتیار و استفاده از اوضاع نابسامان در این ولایت را نخواهند داد.»آقای حکمتیار که به مدت ۱۵ سال تحت تعقیب بین‌المللی بود و به تناوب در پاکستان و ایران به سر می برد، در سال جاری پس از امضای توافقنامه صلح با دولت محمد اشرف غنی و حذف نام او از فهرست سیاه سازمان ملل به درخواست دولت این کشور، وارد کابل شد. او اتهام جنایت جنگی و نقض حقوق بشر علیه خود را رد کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حکمتیار: ایران در عراق و سوریه و یمن با آمریکا دست به یکی کرده است

انفجار در مسیر اتوبوس در مزار شریف دست‌کم ۷ کشته برجای گذاشت

قره‌باغ زیر آتش حملات آذربایجان؛ «دست‌کم ۲۷ نفر از جمله دو غیرنظامی کشته شدند»