ثروتمندترین زن فرانسه و مالک شرکت لورآل درگذشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ثروتمندترین زن فرانسه و مالک شرکت لورآل درگذشت

لیلیان بتانکور، مالک و سهام دار اصلی شرکت لوازم آرایشی و بهداشتی لورآل در سن ۹۴ سالگی درگذشت.

خانم بتانکور تنها فرزند اوژن شولر، بنیانگذار شرکت لورآل، با دارایی بیش از ۳۷ ملیارد یورویی، ثروتمندترین زن فرانسه و سومین زن ثروتمند جهان محسوب می شد..

اوژن شولر، شیمیدان، بازرگان و صنعتگر فرانسوی در سال ۱۹۰۹ شرکت لورآل را تاسیس کرد. وی در سال ۱۹۵۷ درگذشت و شرکت به مالکیت لیلیان درآمد.

لیلیان بتانکور یک فرزند دختر با نام فرانسوآز بتانکور مایر و دو نوه دارد. نوه پسر او ژان ویکتور مایر در سال ۲۰۱۲ به عضویت هیات مدیره شرکت لورآل درآمد.

در سال ۲۰۰۷ پس از مرگ آندره بتانکور، همسر لیلیان، دختر آنها فرانسوآز تصمیم گرفت تا بر علیه دوست نزدیک مادرش عکاس مشهور فرانسوآ ماری بنیه اقدام قانونی کند. او فرانسوآ بنیه را به سو استفاده از کهولت سن مادرش و دریافت هدیه هایی به ارزش یک میلیارد یورو متهم کرد.


در سال ۲۰۱۰ بار دیگر نام خانم بتانکور در رسوایی بزرگ دیگری مطرح شد. اما اینبار در دنیای سیاست و در ارتباط با کمپین تبلیغاتی نیکلا سارکوزی. در پی این رسوایی وزیر کار دولت آقای سارکوزی مجبور به کناره گیری از کابینه شد. وی در سال ۲۰۱۲ در تحقیقات رسمی، به پذیرفتن کمک مالی غیرقانونی برای کمپین تبلیغاتی سارکوزی در انتخابات سال ۲۰۱۷ از سوی خانم بتانکور متهم شد.

در آن زمان نیکلا سارکوزی نیز به سواستفاده از ناهشیاری ناشی از کهولت سن لیلیان بتانکور و سواستفاده از ثروت او متهم شد اما در سال ۲۰۱۳ دادستانی فرانسه وی را از این اتهام مبرا دانست.