Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتخابات آلمان: آلودگی هوا؛ ابزاری تبلیغاتی برای سیاستمداران یا تهدید واقعی برای شهروندان

انتخابات آلمان: آلودگی هوا؛ ابزاری تبلیغاتی برای سیاستمداران یا تهدید واقعی برای شهروندان
Copyright 
نگارش از Hans von der Brelie
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سیاست های حمل و نقل، رسوایی آلایندگی خودروهای دیزل و منافع صنعت خودروسازی آلمان از بحث های داغی است که بر کارزار انتخاباتی این کشور سایه انداخته است.

آگهی

سیاست های حمل و نقل، رسوایی آلایندگی خودروهای دیزل و منافع صنعت خودروسازی آلمان از بحث های داغی است که بر کارزار انتخاباتی این کشور سایه انداخته است.

در اشتوتگارت با مانفرید نیس ملاقات کردیم که به همراه همسایگانش از جمله معترضان به آلودگی هوا است. این استاد بازنشسته دانشگاه در نزدیکی نکار تور، یکی از پرترددترین و آلوده ترین چهار راه های شهر زندگی می کند.

آقای نیس از مخالفان سر سخت خودروهای دیزل است. او سال ۲۰۰۵ نسبت به سطح بالای ذرات معلق در هوا شکایتی تنظیم و به دادگاه ارائه کرد و سپس در سال ۲۰۱۰ نوک تیز اعتراض خود را متوجه میزان بسیار بالای اکسید نیتروژن کرد که توسط خوردوهای دیزل تولید می شود.

مانفرید نیس در خصوص میزان آلایندگی در شهر خود اینگونه توضیح می دهد: «ببینیم مشکل کجاست؟ در اشتوتگارت و در بسیاری از دیگر شهرها ساکنان به دلیل آلاینده های هوا در معرض مسمومیت قرار دارند. خواسته من این است که افراد در محیطی سالم و امن زندگی کنند. بررسی ها نشان می دهد که ساکنان اشتوتگارت تنها به دلیل شرایط جوی موجود در شهر دو تا نه سال کمتر از دیگران زندگی می کنند. در اشتوتگارت صنعت خودروسازی است که سکان هدایت منطقه را در دست دارد و دولت تنها سعی می کند در خدمت این صنعت باشد…چه می گویم ..سعی نمی کند به واقع اینگونه است.»

بر اساس گزارش آژانس محیط زیست اروپا سالانه ده هزار نفر در آلمان به دلیل اکسید نیتروژن تولید شده توسط خودروهای دیزل جان خود را از دست می دهند. با اینحال در خصوص صحت این آمار تردیدهایی نیز مطرح شده است.

با اریک اشتورم، که یک هنرمند است ملاقات می کنیم. گرد و غبار آلوده ترین چهار راه شهر ماده اولیه آثار اوست. او در واقع آنچه ناپیدا است را قابل مشاهده می کند. اشتورم می گوید: «من اینجا ماتریالی کشف کردم که آنرا THE NECKAR-TOR-BLACK (ماده سیاه نکار تور) می نامم. غباری بسیار ظریف که به وفور در این قسمت شهر یافت می شود. این غبار در میان دندان های همه ساکنان وجود دارد و من سعی می کنم آنرا به یک اثر هنری تبدیل کنم.»

اشتورم را در حال کار کردن بر روی رنگدانه اش رها می کنیم و به سیاست باز می گردیم. حزب سبزهای آلمان خواهان ممنوعیت موتورهای احتراقی تا سال ۲۰۳۰ است. رهبر سوسیال دمکرات ها به صراحت در این خصوص موضع نگرفته و مارتین شولتز، رقیب اصلی آنگلا مرکل سهمیه اروپایی برای خودروهای برقی را در اولویت قرار داده است.

محافظه کاران در طیف های سیاسی با رنگ سیاه نشانه گذاری شده اند. آنگلا مرکل گفته است که موتورهای احتراقی را برای چند دهه خواهیم داشت.

به اریک اشتورم، متخصص هنرهای تجسمی باز می گردیم. او می گوید: «خوب، حالا رنگ ماده سیاه نکار تور تقریبا آماده شده است. تکه ای از اشتوتگارت و بخشی از شهر اینجاست. این ماده اولیه ای قابل بازیافت است. شما می توانید این رنگ مخصوص تمام نشدنی را تولید کنید. زیرا این ماتریال برای مدتها آنجا خواهد بود.»

Germany Air pollutionطرح سه بعدی اریک از گرد و غبار شهری با رنگ تیره شده اش توجه و کنجکاوی آشیم دیتر را به خود جلب کرده است. این استاد دانشگاه سالها به عنوان طراح سیستم های کنترل گاز اگزوز در یک شرکت مطرح خودروسازی آلمان کار کرده است.او اکنون در یک موسسه فنی تدریس می کند. به اعتقاد او فن آوری دیزل به واسطه اطلاعات غلطی که رسانه ها و سیاستمداران در کارزار انتخاباتی مطرح می کنند بسیار بد معرفی شده و از سوی دیگر در مورد نیروی تحرک برقی اغراق صورت گرفته است. تکنولوژی موتورهای احتراقی به لطف سوخت های مصنوعی به حیات خود ادامه می دهد. و دیزل همچنان تکنولوژی آینده است زیرا موتورهای دیزل جدید بسیار پاک هستند.

آشیم دیتر معتقد است: «امروز دیگر از سرب، دی اکسید گوگرد و مواد نوروتوکسیک (آلاینده های مخدر اعصاب) در هوا خبری نیست. همه این آلاینده ها ناپدید شده اند. به همین دلیل است که بحث های جنجالی کنونی برایم قابل درک نیست. وقتی جزئیات را بررسی می کنیم شاهد بهبود شرایط هستیم. حتی زمانی که با خودروهای برقی تردد می کنید تولید و انتشار ذرات ناشی از سایش لاستیک و ترمز ها اجتناب ناپذیر است. خودروهای دیزل پاک و ماشین های برقی هر دو به یک اندازه غبار های ظریف ناشی از سایش تولید می کنند.» یان لوتز به عنوان کارآفرین اجتماعی به داده های صریح اعتقاد دارد. چه میزان ذارت معلق در هوا وجود دارد؟ لوتر و لیاس، فرزندش برای جمع آوری اطلاعات و آنالیز آلودگی هوا به دوازده دقیقه زمان نیاز دارند. لوتز با تهیه ابزاری که به اینترنت وصل می شود امکان ارزیابی ساده و ارزان آلودگی هوا در شهر اشتوتگارت را فراهم کرده و این اطلاعات به زودی در قالب یک شبکه داده های مشترک تجزیه وتحلیل می شود.

او معتقد است از آنچه باید برای نجات آب و هوای جهانی انجام داد نبایست ترسی به دل راه داد. همین حالا این کار را انجام دهید: «پنجره و فرصت ممکن برای رسیدن به راه حلی استاندارد تقریبا بسته شده است. حالا برای یک جهش بزرگ به جلو به یک پرش کوانتومی نیاز داریم. باید به سوی شهری بدون خودرو حرکت کنیم. ایجاد تغییرات واقعی برای تردد در مسیرهای کوتاه ممکن است. دوچرخه های مخصوص می تواند حالا بسیاری از مشکلات باشد. در شهرهای آینده، پیاده و یا با دوچرخه تردد خواهیم کرد.»

لوتز یکی از هزاران تظاهرکننده ای بود که جمعه شب با دوچرخه به خیابان های اشتوتگارت آمدند تا با مختل کردن تردد خودورها قدرت و عزم خود برای تغییر را به نمایش بگذارند. اگر سیاستمداران نمی توانند همزمان در باره نیازهای رفت و آمد و مشکلات بهداشت و سلامت تصمیم گیری کنند، دادگاه ها قادر به این کار هستند. امکان ممنوعیت تردد خودروهای دیزل در خیابان های مرکزی شهر همچنان وجود دارد.

هانس فون در برلی، خبرنگار یورونیوز گزارش خود را اینگونه به پایان می برد: «آیا آلمان می تواند تغییر سیاست های دو بخش انرژی و حمل و نقل را مدیریت کند؟ پاسخ این سوال در انتخابات پارلمانی داده خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اولین قطار هیدروژنی جهان آغاز به کار کرد

پنج نکته‌ای که باید در مورد ممنوعیت خودروهای دیزلی در آلمان بدانیم

رعد و برق، وزش باد، طوفان و بارش باران در آلمان