ژنرال آمریکایی: هدفمان نه دستگیری بلکه کشتن البغدادی است

ژنرال آمریکایی: هدفمان نه دستگیری بلکه کشتن البغدادی است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

به گفته یک ژنرال ارشد آمریکایی ابوبکر بغدادی،خلیفه خودخوانده و رهبر داعش که بارها خبر کشته شدنش از رسانه‌‌ها اعلام شده احتمالا زنده است و در جایی در مرز سوریه و عراق پنهان شده است.

ژنرال استفن تاونسند، فرمانده نیروهای ائتلاف آمریکایی ضدداعش در عراق و سوریه در روز آزادسازی شهر تلعفر عراق به خبرنگاران گفت که نیروهای تحت امرش همچنان بدنبال چهره‌های اصلی گروه داعش هستند.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق روز پنجشنبه ۹ شهریور (۳۱ اوت) پیروزی کامل ارتش عراق در تلعفر و بیرون راندن نیروهای داعش از این شهر را اعلام کرد.

پیش‌تر، وزارت دفاع روسیه در روز ۲۶ خرداد (۱۶ ژوئن) اعلام کرده بود که احتمالا ابوبکر بغدادی در حمله جنگنده‌های روسیه به رقه و بمباران محل گردهمایی اعضای داعش در روز ۷ خرداد (۲۸ مه) کشته شده است. این وزاتخانه همچنین اعلام کرد در این حمله هوایی ۳۰ تن از رهبران رده میانی و ۳۰۰ تن از افراد وابسته به این گروه کشته شدند.

ژنرال تاونسند می گوید اگرچه در مورد مکان دقیق ابوبکر بغدادی اطلاعی ندارد اما معتقد است که وی زنده است و به جایی در منطقه «دره رودخانه فرات» جایی بین سوریه و عراق فرار کرده است.

وی می افزاید: «وقتی محل استقرار او را شناسایی کردیم تلاش می کنیم تا او را بکشیم. احتمالا به دردسرش نمی ارزد که او را زنده دستگیر کنیم.»

اگرچه احتمال کشته شدن ابوبکر بغدادی بارها از سوی بسیاری از رسانه‌های جمعی اعلام شده است اما با این حال لاهور تاله‌بانی از مقامات اطلاعاتی ارشد اقلیم کردستان عراق و فرمانده واحد مبارزه با تروریسم حدود یک ماه گذشته به خبرگزاری رویترز گفت که «ابوبکر بغدادی به احتمال ۹۹ درصد زنده و در جایی در جنوب رقه است.»

برای سر ابوبکر بغدادی جایزه ۲۵ میلیون دلاری تعیین شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسکو: اطلاعی از دستگیری ابوبکر البغدادی نداریم

پنتاگون: ابوبکر البغدادی زنده است

بغداد در رقابت با اقلیم کردستان، خط لوله نفت کروک-جیهان را بازگشایی می‌کند