آمریکا اعطای کمک ۳۰۰ میلیون دلاری به مصر را متوقف کرد

آمریکا اعطای کمک ۳۰۰ میلیون دلاری به مصر را متوقف کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ایالات متحده آمریکا تصمیم گرفته است اعطای یک کمک مالی حدوداً ۱۰۰ میلیون دلاری را به مصر متوقف کرده و پرداخت کمک مالی دیگری به ارزش ۱۹۵ میلیون دلار را به حالت تعویق درآورد.

این تصمیم روز سه شنبه توسط دو منبع نزدیک به دولت ترامپ اعلام شد. این افراد نخواسته اند نامشان فاش شود زیرا هنوز کنگره آمریکا بطور رسمی در جریان آن قرار نگرفته است.

به گفتۀ آنها بنا بر دستور رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا اعطای یک کمک نظامی ۶۵.۷ میلیون دلاری و یک کمک اقتصادی ۳۰ میلیون دلاری متوقف می شود و قرار است این کمکها به یکی دیگر از شرکای امنیتی آمریکا اعطا شود. هنوز اعلام نشده است کدام شریک امنیتی واشنگتن از این کمک بهره مند خواهد شد.

همچنین با دستور وزیر خارجه آمریکا پرداخت یک کمک نظامی ۱۹۵ میلیون دلاری که قرار بود توسط دولت مصر صرف مقابله به تهدیدات امنیتی و مبارزه با تروریسم شود به حالت تعویق درآمد.

گفته می شود دولت ترامپ درصدد است با این کار میان به رسمیت شناختن اهمیت مصر به عنوان یک شریک استراتژیک و گزارش‌ها مبنی بر محدودیتهای شدید آزادی‌ها و دموکراسی در این کشور، تعادلی ایجاد کند. بر این اساس واشنگتن تصمیم دارد تا زمانی که پیشرفتی در رفتار مصر برای بهبود وضعیت دموکراسی و احترام به حقوق بشر دیده نشود، از اعطای کمکهای مالی و نظامی به این کشور خودداری کند.

مصر پس از اسرائیل دومین کشوری است که بیشترین کمک نظامی را از آمریکا دریافت می کند. واشنگتن طی ۳۰ سال گذشته مبلغ ۸۰ میلیارد دلار کمک نظامی و اقتصادی به قاهره اعطا کرده است و همچنان از مصر در مبارزه با افراط گرایی و تروریسم و تقویت زیرساختهای اقتصادی، پشتیبانی می کند. پیش تر باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا اعطای این کمکهای نظامی را به دلیل سرکوب مخالفان توسط نیروهای ژنرال سیسی، رئیس جمهوری مصر به تعویق انداخته بود.

از جمله دلایل اتخاذ تصمیم جدید توسط آمریکا، تصویب قانون جدیدی در مصر در ماه مه بود که فعالیتهای سازمان‌های غیردولتی بویژه در شبکه‌های اجتماعی را محدود می کرد و برای خاطیان، پنج سال مجازات زندان در نظر گرفته بود. در جریان سفر ماه آوریل ژنرال عبدالفتاح سیسی به آمریکا و دیدار او با دونالد ترامپ، شماری از همراهان عالیرتبۀ او به کاخ سفید اطمینان دادند که این قانون هرگز تصویب نشود.

گفته می شود یکی از اهداف اتخاذ این تصمیم جدید، نشان دادن جنبه‌ای دیگر از سیاست خارجی آقای ترامپ است که بطور واضح تاکید می کند موضوعات حقوق بشری دارای اولویتی بیش از منافع اقتصادی و استراتژیک است.

مصر از تصمیم آمریکا خشمگین است

در واکنش، سامح شکری، وزیر خارجه مصر روز چهارشنبه ضمن اظهار تاسف از این تصمیم آمریکا اعلام داشت این اقدام تاثیر منفی روی منافع مشترک دو کشور خواهد گذاشت.

آقای شکری گفت: «از نظر مصر، این اقدام بازتابی از داوری‌های نادرست از روابط استراتژیک میان دو کشور در طول دهه‌ها و همچنین پذیرش این دیدگاه است که درک دقیقی از اهمیت حمایت از ثبات مصر وجود ندارد.»

این تصمیم زمانی اتخاذ شد که جارد کوشنر، داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ در ادامه سفرش به خاورمیانه برای یافتن راه حلی برای مناقشه اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها و همچنین بحران قطر، وارد مصر شد.

دولت مصر روز چهارشنبه اعلام کرد که نشست برنامه ریزی شده میان وزیر خارجه این کشور و جارد کوشنر لغو شده است اما قرار دیدار عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر و آقای کوشنر در اواخر روز چهارشنبه به قوت خود باقی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محاکمه تاریخی رئیس جمهوری سابق؛ دادستان پرونده: ‌ترامپ دست به توطئه‌چینی مجرمانه زده است

دیده‌بان حقوق بشر «شکنجه و تعرض جنسی» به بازداشت‌شدگان اعتراض‌های «زن، زندگی، آزادی» را تأیید کرد

جنگ غزه؛ واشنگتن برای نخستین بار یک گردان ارتش اسرائیل را تحریم می‌کند