ونزوئلا برای بازداشت دادستان کل سابق خود از اینترپل کمک می‌گیرد

ونزوئلا برای بازداشت دادستان کل سابق خود از اینترپل کمک می‌گیرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نیکلاس مادوروِ رئیس‌جمهوری ونزوئلا خواستار بازداشت لوئیزا اورتگا، دادستان کل سابق این کشور شد. دولت ونزوئلا در نظر دارد برای بازداشت لوئیزا اورتگا که به گفته نیکلاس مادور مرتکب انحرافات جدی شده از اینترپل، پلیس بین‌الملل کمک بگیرد.

دفتر ریاست جمهوری ونزوئلا دیروز سه‌شنبه اعلام کرد که خانم اورتگا، از مخالفان اصلی رئیس‌جمهوری ونزوئلا با گذشتن از کلمبیا به برزیل گریخته است.

ونزوئلا: «اقدام کلمبیا لکه ننگ تاریخ آمریکا»

در همین حال خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا روز دوشنبه با استقبال از درخواست پناهندگی احتمالی لوئیزا اورتگا اعلام کرده بود: «در صورتی که خانم اورتگا از این کشور درخواست پناهندگی کند، درخواست او پذیرفته می‌شود.»

این اقدام خشم نیکلاس مادورو را برانگیخت و او در واکنش به این اظهارات گفت: «رئیس‌جمهور سانتوس (رئیس‌جمهوری کلمبیا) از بوگوتا (پایتخت و محل فرود هواپیمای شخصی خانم اورتگا و همسرش) به حامی این شبکه اخاذی تبدیل شده است. پذیرش غیرقانونی این فراری‌ها (دادستان و همسرش) را به من اطلاع داده‌اند.»

وزارت خارجه ونزوئلا هم بوگوتا را کانون توطئه علیه دموکراسی و صلح ونزوئلا خواند و با اشاره به داستان قابیل در انجیل، اقدام کلمبیا را «لکه ننگ تاریخ آمریکا» توصیف کرده است.

رئیس‌جمهوری و دادستان سابق یکدیگر را به فساد متهم می‌کنند

هفته گذشته لوئیزا اورتگا در پیامی توییتری از تفتیش خانه‌اش توسط ماموران سازمان اطلاعات و امنیت ونزوئلا به بهانه بازداشت همسرش خبر داد. ظاهرا این اقدام پس از آن صورت گرفته که دادستان جدید ونزوئلا مصونیت قضایی فرر، همسر لوئیزا اورتگا را لغو کرده بود.

En este momento el Sebin allana mi vivienda como parte de la venganza de este Gobierno por luchar contra el totalitarismo que existe en Vzla

— Luisa Ortega Díaz (@lortegadiaz) 16 août 2017

نیکلاس مادرور و لوئیزا اورتگا یکدیگر را به فساد متهم می‌کنند. دادستان سابق ادعا کرده شواهدی مبنی بر مشارکت رئیس‌جمهور مادورو و یارانش در رسوایی مرتبط با شرکت ساخت‌وساز اودبرشت در اختیار دارد. این رسوایی عظیم دامن بسیاری از سیاستمداران آمریکای لاتین را گرفته و موجب بروز بحران در عرصه سیاسی این کشورها شده است. گفته می‌شود شرکت اودبرشت پیش تر پرداخت صدها میلیون دلار رشوه با هدف بردن قراردادهای هنگفت در ۱۲ کشور از جمله ونزوئلا را تایید کرده است.

در مقابل، آقای مادورو روز یکشنبه طی یک نطق تلویزیونی لوئیزا اورتگا را به مانع‌تراشی در روند تحقیقات مرتبط با فساد متهم کرد. این تحقیقات به دستور رئیس‌جمهوری ونزوئلا شروع شده بود. نیکلاس مادورو در این باره گفت: « دادستان کل سابق هرگز دولت را در مبارزه علیه فساد حمایت و پشتیبانی نکرده. برعکس او در راستای منافع شخصی، در روند این تحقیقات اخلال ایجاد کرده است.»

رئیس‌جمهوری ونزوئلا دادستان کل سابق کشور و همسرش را به هدایت «شبکه اخاذی پول» متهم کرده و می‌گوید خانم اورتگا در ازای دریافت میلیون‌ها دلار افراد تحت پیگرد را در جریان قرار ‌داده و به آنها اجازه می‌داده از کشور فرار کنند.

تشدید بحران سیاسی در ونزوئلا

دادستان کل سابق ونزوئلا که اوایل ماه جاری میلادی توسط مجلس موسسان از سمت خود برکنار شده بود روز جمعه اعلام کرد که به دلیل نگرانی از زندگی و سرنوشت خود تصمیم گرفته ونزوئلا را ترک کند.

به نظر می‌رسد ونزوئلا یکی از پرتنش‌ترین دوران خود را می‌گذراند. جدا از اعتراضاتی که از ماهها قبل در ونزوئلا در جریان است، تشکیل مجلس موسسان به چالشی جدی در این کشور تبدیل شد و اکنون کشمکش میان رئیس‌جمهوری و دادستان کل سابق هم اوضاع سیاسی و اجتماعی کشور را پیچیده‌تر از قبل کرده است.

موافقت شیلی با پناهندگی پنج حقوق‌دان ونزوئلایی

از سوی دیگر، شیلی روز سه‌شنبه موافقت خود را با درخواست پناهندگی پنج حقوقدان مخالف دولت ونزوئلا که در اواخر ماه ژوییه و به دنبال بحران سیاسی و گسترش خشونت‌ها، در سفارتخانه شیلی در کاراکاس پناهنده شده بودند اعلام کرده است.

آنها بخشی از اعضای ۳۳ نفره دیوان عالی کشور هستند که توسط پارلمان با اکثریت کرسی‌های مخالف انتخاب شده‌اند و دولت ونزوئلا پیش تر دستور بازداشت‌شان را صادر کرده بود.

مادورو خطاب به ترامپ: «من و شما باید گفتگو کنیم»

آگهی

در حالی که آمریکا و ونزوئلا سردترین دوره روابط خود را طی می‌کنند، نیکلاس مادورو روز دوشنبه طی نطقی تلویزیونی در کاخ ریاست‌جمهوری با اذعان به این که دو کشور بدترین دوران روابط خود را تجربه می‌کنند، از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا خواست تا ضمن احترام به یکدیگر، در راستای عادی‌سازی مناسبات دو کشور گفتگو شکل بگیرد. او خطاب به دونالد ترامپ گفت: «من و شما باید گفتگو کنیم. تنها با گفتگو می‌توانیم همدیگر را درک کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مادورو در واکنش به انتقال هواپیمای ونزوئلا به آمریکا: راهزن دیوانه هواپیمای ما را دزدید

خبر خوش برای مردم ونزوئلا؛ نرخ تورم به ۱۹۳ درصد رسید

بزرگترین تبادل زندانیان بین آمریکا و ونزوئلا؛ متحد مادورو در ازای ۱۰ آمریکایی و یک پیمانکار فراری