Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

استراتژی ترامپ برای افغانستان: ماندن نظامیان آمریکایی و هشدار به پاکستان

استراتژی ترامپ برای افغانستان: ماندن نظامیان آمریکایی و هشدار به پاکستان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا می گوید تصمیم گرفته است که نظامیان آمریکایی در افغانستان باقی بمانند چرا که نمی خواهد با خروج این نظامیان گروههای افراطی در افغانستان قدرت بگیرند.

این سخن آقای ترامپ برخلاف اظهارات پیشین وی است که حضور طولانی مدت نظامیان آمریکایی در افغانستان را زیر سوال برده بود.

رئیس جمهوری آمریکا با اشتباه خوانده خروج نظامیان آمریکایی ازعراق گفت که خروج زودهنگام نظامیان آمریکایی از عراق و گسترش داعش پس از خروج این نیروها درس‌هایی را به ما آموخته است که خروج زودهنگام به چه نتایجی می تواند بیانجامد.

وی افزوده است که خروج زودهنگام از افغانستان می تواند باعث قدرت گرفتن القاعده و داعش در این کشور شود. آقای ترامپ گفته است که حضور یا عدم حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان را شرایط این کشور تعیین می کند و نه یک جدول زمانی که دشمنان ما منتظر اجرای آن باشند تا به خشونت‌ها در این کشور دامن بزنند.

دونالد ترامپ شمار نظامیان آمریکا در افغانستان را هم منوط به شرایط و تغییرات خواند و از اعلام رقم مشخصی خودداری کرد. وی با این حال افزود که تعهد آمریکا به حمایت از دولت افغانستان نامحدود نیست و از دولت افغانستان خواست تا وضعیت نیروهای امنیتی را در این کشور بهبود دهد.

.POTUS</a>: "Our commitment is not unlimited and our support is not a blank check"<a href="https://twitter.com/hashtag/Afghanistan?src=hash">#Afghanistan</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/Trump?src=hash">#Trump</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/GodBlessAmerica?src=hash">#GodBlessAmerica</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/IStandWithTrump?src=hash">#IStandWithTrump</a> <a href="https://t.co/VCzpwHVBsq">pic.twitter.com/VCzpwHVBsq</a></p>— ɳαɳ૮ყ ن (LVNancy) August 22, 2017

رییس جمهوری آمریکا همچنین در سخنانش به پاکستان اشاره کرد و گفت که آمریکا نمی تواند در قبال حضور طالبان در پاکستان ساکت بماند. او گفت که آمریکا میلیاردها دلار به پاکستان کمک کرده ولی این کشور به محل امنی برای سازمانهای تروریستی بدل شده است. او از اسلام‌آباد خواست که تعهدش به نظم و صلح را به اجرا بگذارد.

دونالد ترامپ همزمان در سخنان خود راه را برای مذاکره با طالبان باز گذاشت.

در حال حاضر شمار نظامیان آمریکایی مستقر در افغانستان ۸۴۰۰ نفر است. وظیفه بیش‌تر این نیروها اغلب مستشاری و آموزش نظامیان افغانستان است.

واکنش طالبان به استراتژی جدید آمریکا در افغانستان

از سوی دیگر روز سه شنبه و در واکنش به سخنان دونالد ترامپ، گروه طالبان سخنان رئیس جمهوری آمریکا را مبنی بر باقی نگاه داشتن نظامیان آمریکایی در افغانستان به مدت نامشخص، محکوم کرد.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفته است: «به جای ادامه جنگ در افغانستان، آمریکایی ها می بایست به خارج کردن سربازانشان از افغانستان فکر کنند.»

سخنگوی طالبان گفته است تا هنگامی که حتی یک سرباز آمریکایی در کشور ما حضور دارد، اسلامگرایان به جهاد ادامه می دهند.

واکنش مقامات افغانستان

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به سخنان دونالد ترامپ، از تعهد بلند مدت آمریکا برای حضور در افغانستان استقبال کرد و گفت: «امروز، روزی تاریخی برای ماست. امروز آمریکا نشان داد که بدون محدودیت زمانی در کنار ماست.»

از سوی دیگر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان با استقبال از استراتژی جدید آمریکا در افغانستان، این تصمیم را شانسی برای طالبان ارزیابی کرد و گفت:‌«پیام ما برای طالبان این است که راهبرد تازه دعوت برای صلح نیست، اما این یک فرصت برای پروسۀ صلح است.»

آگهی

عبدالله عبدالله همچنین استراتژی جدید آمریکا را تجدید تعهد آمریکا به افغانستان و مردم ارزیابی کرد.

واکنش روسیه

منبعی در وزارت خارجه روسیه به خبرگزاری اینترفاکس گفته است که روسیه معتقد نیست که استراتژی جدید دولت دونالد ترامپ در افغانستان باعث تغییرات مثبت معناداری در این کشور می شود.

واکنش مقامات آمریکایی

آگهی

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در ارتباط با استراتژی جدید آمریکا در افغانستان گفت که اعلام استراتژی جدید حمایت آشکار از افغانستان است.

جان مک کین سناتور جمهوریخواه نیز در واکنشی از راهبرد ترامپ در افغانستان استقبال کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحاد رقبای جمهوری‌خواه در پی سوء قصد نافرجام؛ نیکی هیلی: جمهوری اسلامی در زمان ترامپ ضعیف شد

معاون دونالد ترامپ کیست؟ حامی کشتن سلیمانی، مدافع خروج از برجام و موافق فشار بر تهران

در نخستین نشست کنوانسیون ملی جمهوری‌خواهان با حضور ترامپ و معاون اول جوانش چه گذشت؟