ظریف: ترامپ همیشه بدنبال نابودی برجام بوده

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ظریف: ترامپ همیشه بدنبال نابودی برجام بوده

پس از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه بار دیگر توافق هسته‌ای برجام را مورد انتقاد قرار داد و نسبت به پایبندی ایران به روح این توافق ابراز تردید کرد، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در یک پیام توییتری به مواضع دونالد ترامپ واکنش نشان داد. او نوشت : «رییس جمهوری آمریکا همیشه بدنبال نابودی برجام بوده و برای آنکه منزوی نشود می خواهد خروج از برجام را به گردن ایران بیندازد؛ سوء‌نیت در کنار نقض متن و روح برجام از سوی آمریکا.»


وی پیش تر نیز در روز سه شنبه ۱۷ مردادماه در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته بود: «اگر آمریکایی‌ها بخواهند برجام را متوقف کنند باید هزینه آن را بپردازند.» حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی نیز در مراسم تحلیف در مجلس تاکید کرد که ایران آغازگر نقض برجام نخواهد بود اما در مقابل اقدامات آمریکا واکنش مناسب نشان خواهد داد.

همزمان عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران گفته است که برجام از جایگاهی قوی در سطح بین‌الملل برخوردار است و نه تنها قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بلکه مجموعه اتحادیه اروپا و جامعه بین‌الملل از آن حمایت می‌کنند.

آقای عراقچی روز جمعه ۲۰ مردادماه در کنفرانس بنیاد صلح ساساکاوا در ژاپن، به عواقب پایبند نبودن هر یک از طرف ها به برجام نیز اشاره و تاکید کرد که پایبند نبودن به برجام قطعا برای طرف‌های ناقض آن هزینه جدی خواهد داشت و در صورت بروز چنین امری، ایران برای هر احتمالی آمادگی دارد.

در همین حال سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز روز جمعه گفت: «مایه تاسف است که دولت ترامپ نسبت به توافق هسته ای با ایران ابراز تردید کند.»


آقای لاوروف در یک سخنرانی برای دانشجویان که از تلویزیون دولتی روسیه پخش می شد اظهار تاسف کرد که تکرار این ارزیابی از سوی دولت آمریکا که توافق با ایران «غلط و نادرست» بوده، تا حدودی این توافق هسته‌ای موفقیت‌آمیز را مورد تردید قرار داده است.

ابراز تردید متقابل آمریکا و ایران نسبت به پایبندی به برجام در حالی است که روز ۳ اوت، کاترین ری سخنگوی فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نتیجه بررسی کمیسیون نظارت بر اجرای برجام را اعلام کرد و گفت «تا این زمان همه طرف‌های برجام به تعهدات خود بر اساس توافق نامه عمل کرده اند.»

ایران برقراری تحریم های جدید آمریکا علیه این کشور را نقض روح برجام از سوی آمریکا می داند و آمریکا ادامه آزمایش موشک های بالستیک را نشانه عدم پایبندی ایران به روح برجام می‌شناسد.

با این حال، مقامات واشنگتن روز چهارشنبه ۹ اوت اعلام کردند که نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد برای دیدار با بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی و بررسی فعالیت‌های هسته‌ای ایران بزودی به وین خواهد رفت.