اعتراضات در ونزوئلا در آستانه آغاز به کار شورای قانونگذاری

اعتراضات در ونزوئلا در آستانه آغاز به کار شورای قانونگذاری
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

پس از ماهها اعتراض به عملکرد دولت ونزوئلا و تصمیم نیکلاس مادورو رئیس جمهوری این کشور به تشکیل مجلس جدیدی در موازات پارلمان، مردم ونزوئلا بار دیگر روز جمعه به خیابان‌های کاراکاس، پایتخت می آیند.

روز جمعه شورای قانونگذاری جدید که اعضای آن یکشنبه گذشته انتخاب شدند، در مراسمی با حضور نیکلاس مادورو کارش را آغاز می کند.

یکی از معترضان می گوید: «اگر بهای آزادی ونزوئلا مرگ است، ما آماده ایم که زندگی مان را در راه کشورمان فدا کنیم.»

دیگری می گوید: «اگر آنها جنگ می خواهند، ما این خواسته‌شان را اجابت می کنیم.»

شمار کشورهایی که انتخابات شورای قانونگذاری جدید ونزوئلا را زیر سوال برده و به رسمیت شناختن آن را رد کرده اند، به چهل کشور رسیده است.

ماریا کورینا ماچادو، رئیس جنبش سیاسی «به ما بپیوندید» (Vente) می گوید: «مردم به مقاومت ادامه می دهند. امروز همه جهان می گوید که در ونزوئلا یک دیکتاتور بر سر کار است و این فرد باید برود. ما آنچه را که از سال‌ها پیش می خواستیم به دست آوردیم، اینکه میان هواداران چاوز در داخل شکافی ایجاد شود.»

روز پنجشنبه و در آستانه افتتاح شورای قانونگذاری جدید، ارزش بولیوار پول واحد این کشور در مقابل دلار آمریکا در بازار سیاه ۱۸ درصد کاهش یافت.

دادستان کل ونزوئلا نیز از دادگاه عالی این کشور خواست تا با توجه به ادعای تقلب گسترده در این انتخابات، مراسم افتتاح شورای قانونگذاری را لغو کند.

گابریلا دل مار رامیرز که در گذشته دادستان عمومی بود، می گوید: «اگر مخالفان و کمیسیون انتخابات با یکدیگر نشستی داشته باشند و تمام مراحلی که در جریان انتخابات جعلی شورای قانونگذاری پشت سر گذاشته شد را مورد بازبینی قرار دهند، آنگاه دولتی که مردم انتخاب کنند برنده خواهد شد.»

اعتراضات در ونزوئلا طی چهار ماه اخیر بیش از ۱۲۰ کشته بر جای گذاشته است و احتمال داده می شود که حضور گسترده مردم در روز جمعه بار دیگر به درگیری گسترده میان معترضان و نیروهای امنیتی منجر شود.

به گفته ادواردو سالازار اریب، خبرنگار یورونیوز در کاراکاس، اولین نشست ۵۴۵ نماینده شورای قانونگذاری روز جمعه در کاخ مجلس فدرال برگزار خواهد شد، آنهم در چند متری مکانی که پارلمان ملی متشکل از اکثریت مخالف نیکلاس مادورو قرار دارد. رهبران مخالف دولت، معترضان را برای یک بسیج بزرگ مردمی در روز جمعه و حرکت به سمت مرکز کاراکاس فراخوانده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا در حمایت از اپوزیسیون دولت مادورو تحریم‌های نفتی ونزوئلا را تمدید می‌کند

مادورو در واکنش به انتقال هواپیمای ونزوئلا به آمریکا: راهزن دیوانه هواپیمای ما را دزدید

خبر خوش برای مردم ونزوئلا؛ نرخ تورم به ۱۹۳ درصد رسید