Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رای‌گیری برای طرح تحریم ایران و روسیه در مجلس نمایندگان آمریکا

رای‌گیری برای طرح تحریم ایران و روسیه در مجلس نمایندگان آمریکا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

طرح تحریم های جدید علیه ایران، روسیه و کره شمالی روز سه شنبه ۳ مردادماه (۲۵ ژوئیه) در مجلس نمایندگان آمریکا به رای گذاشته می شود.

این طرح که ابتدا روز ۱۵ ژوئن در مجلس سنای آمریکا به رای گذاشته شد و با آرای ۹۸ سناتور به تصویب رسید، در صورت تصویب مجلس نمایندگان و امضای رئیس جمهور به قانون تبدیل خواهد شد.

در بخش ایران این طرح، مسائل مربوط به «مقابله با تهدیدهای ایران علیه ثبات و امنیت منطقه»، «برنامه موشک بالستیکی»، «نقض حقوق بشر شهروندان ایران»، و «فعالیت های سپاه در ارتباط با تروریسم» به عنوان موضوع تحریم ها تعریف شده است.

در این طرح بخشی از تحریم های روسیه که در ارتباط با بحران اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در نظر گرفته شده، تحریم های مشترک آمریکا و اتحادیه اروپا که در سال ۲۰۱۴ برقرار شد، به طور یکجانبه توسط آمریکا تشدید خواهد شد.

سه روز قبل گزارش‌هایی مبنی بر توافق دو مجلس نمایندگان و سنای آمریکا بر سر این طرح منتشر شد که سناتور باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا ضمن انتقاد آنرا اعلام زودهنگام دانست. او در مورد کلیت طرح و بویژه بخش مربوط به تشدید تحریم‌های کره شمالی از مواردی نام برد که قبل از تصویب هنوز جای کار دارد.

در عین حال به نظر می رسد که هر دو مجلس نمایندگان و سنا در مورد وضع تحریم‌های جدید علیه ایران توافق دارند و در طرح مورد نظر بویژه در ارتباط با آنچه اقدامات بی‌ثبات ساز و تروریستی ایران در منطقه نامیده شده، نه تنها سپاه قدس بلکه کل سپاه پاسداران هدف تحریم قرار گرفته است.

هفته گذشته سرلشگر محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران ایران نسبت به عواقب چنین طرحی هشدار داد و سرلشگر محمد حسین باقری رئیس ستاد نیروهای مسلح نیز گفت «هم‌ردیف شمردن سپاه با گروه‌های تروریستی و اعمال تحریم‌های مشابه ریسک بزرگی برای آمریکایی‌ها و پایگاه‌ها و نیروهای آنها در منطقه است.»

با این حال روز دوشنبه سارا ساندرز سخنگوی دفتر رئیس جمهوری آمریکا گفت دونالد ترامپ پس از تصویب این طرح در دو مجلس سنا و نمایندگان به بررسی آن خواهد پرداخت و در صورتی که طرح را واجد بهترین نتیجه بداند از آن حمایت خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبران «گروه ۷» از تلاش جمعی برای تثبیت اوضاع همچنین احتمال وضع تحریم‌های جدید علیه ایران خبر دادند

پیام ایران به واشنگتن: پاسخ به اسرائیل حتمی است اما نه عجولانه و تنش‌زا

آمریکا تسلیحات و مهمات توقیف شده ایران «برای حوثی‌ها» را در اختیار اوکراین گذاشت