آمریکا در گزارش سالانه خود حکومت ایران را از حامیان اصلی تروریسم دانست

آمریکا در گزارش سالانه خود حکومت ایران را از حامیان اصلی تروریسم دانست
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره تروریسم، که روز چهارشنبه ۱۹ ژوئن (۲۸ تیر) منتشر شد، گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش، در صدر گروههای تروریستی قرار دارد که مسئولیت سازماندهی و اقدام به بیشترین عملیات تروریستی در سال ۲۰۱۶ بر عهده آنها است. در این گزارش گروه القاعده نیز همچنان به عنوان یک تهدید اما قابل کنترل معرفی شده است.

این گزارش همچنین با ارائه آماری از تعداد عملیات تروریستی و قربانیان آن در سال ۲۰۱۶، از کاهش ۹ درصدی مجموعه حملات و کاهش ۱۳ درصدی تعداد کشته ها در مقایسه با سال قبل از آن خبر داده است.

بنا به این گزارش تعداد حملات تروریستی در سال ۲۰۱۵، در مجموع ۱۱ هزار و ۷۷۴ مورد و در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۱۱ هزار و ۷۲ مورد بوده است. همچنین آمار کشته های این حملات در سال ۲۰۱۵، در مجموع ۲۸ هزار و ۳۲۸ نفر و در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۲۵ هزار و ۶۲۱ نفر بوده است.

این گزارش می افزاید عملیات تروریستی در سال ۲۰۱۶ در ۱۰۴ کشور اتفاق افتاده که ۵۵ درصد آن در ۵ کشور عراق، افغانستان، هند، پاکستان و فیلیپین بوده و کاهش آن در مقایسه با سال قبل مربوط به کاهش عملیات و قربانیان آن بویژه در افغانستان، سوریه، نیجریه، پاکستان و یمن بوده است.

گزارش وزارت خارجه آمریکا حاکی است که ۷۵ درصد از کل موارد مرگ و میر ناشی از حملات تروریستی در ۵ کشور عراق، افغانستان، سوریه، نیجریه و پاکستان متمرکز بوده است.

در این گزارش، جمهوری اسلامی ایران به عنوان حکومتی که در سال ۲۰۱۶ نیز کوشیده در صدر دولت‌های حامی گروه های تروریستی در خاورمیانه از جمله در سوریه عراق غزه و لبنان باشد معرفی شده است. حکومت ایران هرگونه اتهام مربوط به حمایت از گرو‌ه‌های تروریستی را رد می کند.

گزارش وزارت خارجه درباره تروریسم، از حزب الله لبنان به عنوان مهمترین گروه‌ تروریستی که متحدان آمریکا را تهدید می کند و نیازهای مالی و نظامی و آموزشی افراد آن از سوی ایران تامین می شود، نام برده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بالا گرفتن تنش‌ها در تنگه هرمز؛ آمریکا برای مقابله با ایران در خلیج فارس آماده می‌شود

رویترز: آمریکا معافیت ۱۲۰ روزه جدید برای عراق با هدف تسویه پول برق ایران را وضع کرد

رویکرد دوگانه تهران در برابر استفاده ناقص نام خلیج فارس توسط کشورهای اروپایی و منطقه‌ای