Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کلیات طرح جایگزینی مجازات اعدام مجرمان قاچاق مواد مخدر تصویب شد

کلیات طرح جایگزینی مجازات اعدام مجرمان قاچاق مواد مخدر تصویب شد
Copyright 
نگارش از Soroush Alavi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مجلس ایران روز یکشنبه با کلیات طرح کاهش مجازات محکومین به جرایم قاچاق موادمخدر را تصویب کرد. به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی کلیات طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر با ۱۸۲ رای موافق، ۶ رای ممتنع و ۳۶ رای مخالف از مجموع ۲۴۶ نماینده حاضر در پارلمان تصویب شده است. ارجاع این طرح به کمیسیونی تخصصی جهت بررسی جزییات آن نیز تایید شده است.

قانون مبارزه با مواد مخدر در ایران در سال ۱۳۶۷ (۱۹۸۸ میلادی) خارج از مجلس شورای اسلامی و توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده و ۴۵ ماده دارد. طرح فعلی یک ماده به این قانون می افزاید.

در صورتی که این طرح در مجلس به تصویب نهایی برسد، مرتکبین جرایم موادمخدر مستوجب کیفر اعدام در صورتی که به افساد فی الارض محکوم نشوند، به پای چوبه دار نخواهند رفت. قاچاق کمتر از ۱۰۰ کیلوگرم تریاک و گراس اعدام نخواهد داشت. همچنین دادگاه‌‌ها برای قاچاق کمتر از دو کیلوگرمِ موادی چون هروئین و کوکائین، حکم مجازات اعدام صادر نخواهد کرد.

اما از سوی دیگر حکم اعدام برای درگیری مسلحانه قاچاقچیان با نیروهای انتظامی، رهبری باندهای قاچاق، سرمایه گذاری در این باندها و یا به‌ کارگیری افراد زیر سن ۱۸ سال جهت قاچاق کماکان باقی خواهد ماند.

مجلس نهم در سال ۱۳۹۴ طرحی را برای تبدیل مجازات اعدام قاچاقچیان غیرمسلح مواد مخدر به حبس ابد ارائه کرده بود که این طرح در نوبت بررسی پارلمان قرار نگرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران دو تبعه سوئد را به اتهام قاچاق مواد مخدر دستگیر کرد

بیانیه سه کشور اروپایی در محکومیت گام‌‌های هسته‌ای ایران؛ تهران بیانیه گروه ۷ را «مغرضانه» خواند

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است