امام جمعه مشهد: حجاب برای زنان نباید اجباری باشد

امام جمعه مشهد: حجاب برای زنان نباید اجباری باشد
Copyright 
نگارش از Hossein Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

به گزارش خبرگزاری ایرنا، احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد روز سه شنبه در یک گردهمایی بانوان فعال در عرصه ترویج فرهنگ عفاف و حجاب گفته است: «حجاب با اجبار ممکن نیست. همانطور که بی حجابی با وجود فشارهای رضاخان اجبارپذیر نبود، حجاب بانوان نیز در جامعه امروز اجبارپذیر نیست».

بحث اجباری بودن یا نبودن حجاب برای زنان در تمام ۳۹ سالی که از انقلاب در ایران می گذرد مطرح بوده و در مقاطع مختلف به چالش های بزرگ اجتماعی و سیاسی نیز تبدیل شده است.

ابداع مفاهیمی نظیر حجاب کامل و بدحجابی و یا ایجاد گروه های انتظامی ویژه جهت کنترل حجاب زنان در معابر و اماکن عمومی بخشی از این چالش ها بوده که در بسیاری موارد با مقاومت شدید دختران و زنان و درگیری‌های حاد مواجه شده و به خشونت و بازداشت و زندان نیز کشیده است.

امام جمعه مشهد در توضیح نظرات جدید و دور از انتظار خود درباره حجاب که ممکن است از سوی بعضی مراجع سنتی تابوشکنی نیز تلقی شود، گفته است که حجاب احساس هر خانمی است نسبت به عفت باطنی خودش که به واسطه عادت‌ها و تربیت آنان متفاوت است. یکی چادری و دیگری با مانتو حجاب را رعایت می کند.

آقای علم‌الهدی کنترل نیروهای انتظامی در مورد رعایت حجاب را نیز زیر سئوال برده و اظهار داشته: «اینکه می گویند نیروی انتظامی با بی حجاب‌ها برخورد کند خود بدترین فساد را ایجاد می کند. مقابله ماموران مرد و حتی سربازان مجرد با بانوان بی حجاب موجب این فساد است».

امام جمعه مشهد اضافه کرده: «تنها عنصر توسعه دهنده و تثبیت کننده فرهنگ حجاب در جامعه اخلاق، رفتار دوستانه و محبت آمیز بانوان محجبه با خانمهای بدحجاب است».

تاکید امام جمعه مشهد بر این نکته که چادر یکی از انواع حجاب است و نمی تواند اجباری باشد، در حالی است که چادر در بسیاری از موسسات دولتی و اماکن مذهبی ایران اجباری است.

برخی جامعه شناسان، مبارزه پیگیر دختران و زنان ایرانی علیه حجاب اجباری که در اشکال بسیار متنوعی انجام می شود و در سالهای اخیر موجب گسترش پیدا و پنهان بی حجابی نیز شده را شکست فرهنگی حکومت در تحمیل حجاب اجباری ارزیابی می کنند و طرح سخنانی نظیر آنچه امام جمعه مشهد مطرح کرده را نوعی مصلحت‌اندیشی دیر هنگام برای مقابله با گسترش بی‌حجابی می‌دانند.

در روزهای اخیر حریم خصوصی بودن یا نبودن فضای داخل خودرو به بحث داغی در بین گروه‌های مختلف اجتماعی و در فضای مجازی تبدیل شد که از نظر برخی تحلیل‌گران یکی از دلایل آن افزایش بی‌حجابی بانوان در داخل خودرو و نگرانی نهادهای حکومت از گسترش این پدیده است.

با این حال امام جمعه مشهد بر ضرورت رعایت نوعی از حجاب کامل در ایران نیز تاکید کرده و با اشاره به حضور زنان در عرصه‌های مختلف اجتماعی گفته است که حجاب این بانوان در جامعه باید کامل باشد بگونه ای که مورد سوءاستفاده مردان نامحرم قرار نگیرد و مصونیت و حجاب آنان به عنوان حیثیت شخصی‌شان در جامعه مخدوش نشود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محسن سازگارا به یورونیوز: درگیری نظامی با اسرائیل به سود خامنه‌ای تمام نخواهد شد

میزان هزینه‌های نظامی ایران در سال ۲۰۲۳؛ چهارم در خاورمیانه و بیست و ششم در دنیا

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند