پایان نشست آستانه، بدون توافق بر سر تعیین مناطق امن در سوریه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پایان نشست آستانه، بدون توافق بر سر تعیین مناطق امن در سوریه

نمایندگان روسیه، ترکیه و ایران در نشست روز چهارشنبه آستانه نتوانستند بر سر تعیین مناطقی امن در سوریه به توافق برسند.

بشار جعفری، رئیس هیات دولت سوریه در مذاکرات آستانه، ترکیه را مانعی بر سر دست‌یابی به توافقی جدید با هدف کاهش تنش‌ها در خاک سوریه خواند و گفت: «تمام طرف‌ها بجز نماینده ترکیه نقطه نظرات مثبتی داشتند و این خود سیاست‌گذاری منفی ترکیه در روند مذاکرات آستانه را نشان می‌دهد.»


با اینحال استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل در امور سوریه بر پیشرفت سیاسی به منظور حل و فصل بحران سوریه تاکید کرده است.

از سوی دیگر ایالات متحده آمریکا از آمادگی خود برای اقداماتی مشترک با روسیه با هدف بازگرداندن ثبات به سوریه خبر داده است. رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا این اقدامات از جمله تعیین منطقه پرواز ممنوع را به موافقت روسیه مشروط کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در آستانه نشست گروه بیست در آلمان گفت: «اگر دو کشور برای برقراری ثبات در خاک سوریه با یکدیگر کار کنند، اقدامی اساسی برای آینده سیاسی این کشور خواهد بود.» او در اظهاراتش هیچ اشاره‌ای به آینده بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه نکرد. آمریکا به دلیل شش سال جنگ داخلی در سوریه همواره به بشار اسد تاخته و از او خواسته که از قدرت کناره‌گیری کند. علاوه براین تیلرسون روسیه را ملزم کرده که جلوی استفاده دولت بشار اسد از سلاح‌های شیمیایی را بگیرد.

دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین روسای جمهوری آمریکا و روسیه قرار است در طول نشست گروه بیست با یکدیگر دیدار و گفت‌و‌گو داشته باشند. به گفته وزیر خارجه آمریکا سوریه یکی از محورهای گفت‌و‌گوی طرفین خواهد بود.

همزمان در خاک سوریه نبرد نیروهای سوری برای بازپس‌گیری کامل رقه از دست پیکارجویان داعش در جریان است. نبردی که از میان غیرنظامیان هم قربانی می‌گیرد. به گزارش سازمان ملل متحد دست‌کم ۱۷۳ غیرنظامی در جریان خشونت‌های طرفین در ماه ژوئن کشته شده‌اند.

گفته می‌شود حدود ۲۵۰۰ پیکارجوی داعش در رقه باقیمانده‌اند و دست کم ۱۰۰ هزار غیرنظامی هم در میان آتش و خون گرفتار هستند.