کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تبدیل به دیوان می‌شود

کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تبدیل به دیوان می‌شود
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نماینده مردم آمل در مجلس ایران می گوید با ارسال مصوبه کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی به صحن علنی و موافقت نمایندگان، کمیسیون اصل ۹۰ به دیوان اصل ۹۰ تبدیل خواهد شد.

عزت‌الله یوسفیان ملا روز سه شنبه ۲۳ خردادماه در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت گفت در حال حاضر کمیسیون اصل ۹۰ از آنجایی که محدودیت‌های کمیسیون‌های مجلس را دارد نمی تواند مدیر متخلفی را برکنار کند و حکمی علیه متهمی صادر کند و همین محدودیت کارکرد این کمیسیون نظارتی مجلس را زیر سئوال برده است.

طرح تبدیل کمیسیون اصل ۹۰ به دیوان اصل ۹۰، نزدیک به یکسال است که در دست بررسی مرکز پژوهش‌های مجلس است. پیش از این داود محمدی رئیس این کمیسیون گفته بود که پس از انجام بررسی‌های مقدماتی و کارشناسی‌های لازم، یا در قالب طرح و یا در قالب اصلاح ساختار تشکیلاتی، این کمیسیون به دیوان اصل ۹۰ ارتقاء خواهد یافت.

در اصل ۹۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی، رسیدگی به شکایات از طرز کار سه قوه مجریه، قضاییه و مقننه تعیین شده که در حال حاضر توسط کمیسیون اصل ۹۰ مجلس انجام می شود.

نماینده آمل در مجلس در مورد نارسایی‌های این کمیسیون گفته است: «بررسی شکایت ابزارهای مختلفی می خواهد که متاسفانه کمیسیون اصل ۹۰ در اختیار ندارد و قرار نیست با طرح شکایت به مجلس، قوه مقننه در جریان شکایت قرار بگیرد، بلکه باید بتواند نسبت به آن حکم صادر کند به این جهت اصلاحاتی در ابزار نظارتی مجلس صورت گرفته است.»

به گفته نمایندگان عضو این کمیسیون قرار است با تشکیل دیوان اصل ۹۰، نظارت‌ بر طرز کار دستگاه‌های نظارتی، امنیتی، اطلاعاتی، اجرایی، تقنینی و قضایی با قوت و قدرت بیشتری انجام شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویارویی مستقیم نظامی با اسرائیل چه تاثیری بر زندگی شهروندان عادی ایران می‌گذارد؟

پلیس ایران دور جدید سخت‌گیری‌ها برای حجاب اجباری را آغاز کرد

ایران یک کشتی «مرتبط با اسرائیل» را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد