Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تبدیل به دیوان می‌شود

کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تبدیل به دیوان می‌شود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نماینده مردم آمل در مجلس ایران می گوید با ارسال مصوبه کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی به صحن علنی و موافقت نمایندگان، کمیسیون اصل ۹۰ به دیوان اصل ۹۰ تبدیل خواهد شد.

عزت‌الله یوسفیان ملا روز سه شنبه ۲۳ خردادماه در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت گفت در حال حاضر کمیسیون اصل ۹۰ از آنجایی که محدودیت‌های کمیسیون‌های مجلس را دارد نمی تواند مدیر متخلفی را برکنار کند و حکمی علیه متهمی صادر کند و همین محدودیت کارکرد این کمیسیون نظارتی مجلس را زیر سئوال برده است.

طرح تبدیل کمیسیون اصل ۹۰ به دیوان اصل ۹۰، نزدیک به یکسال است که در دست بررسی مرکز پژوهش‌های مجلس است. پیش از این داود محمدی رئیس این کمیسیون گفته بود که پس از انجام بررسی‌های مقدماتی و کارشناسی‌های لازم، یا در قالب طرح و یا در قالب اصلاح ساختار تشکیلاتی، این کمیسیون به دیوان اصل ۹۰ ارتقاء خواهد یافت.

در اصل ۹۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی، رسیدگی به شکایات از طرز کار سه قوه مجریه، قضاییه و مقننه تعیین شده که در حال حاضر توسط کمیسیون اصل ۹۰ مجلس انجام می شود.

نماینده آمل در مجلس در مورد نارسایی‌های این کمیسیون گفته است: «بررسی شکایت ابزارهای مختلفی می خواهد که متاسفانه کمیسیون اصل ۹۰ در اختیار ندارد و قرار نیست با طرح شکایت به مجلس، قوه مقننه در جریان شکایت قرار بگیرد، بلکه باید بتواند نسبت به آن حکم صادر کند به این جهت اصلاحاتی در ابزار نظارتی مجلس صورت گرفته است.»

به گفته نمایندگان عضو این کمیسیون قرار است با تشکیل دیوان اصل ۹۰، نظارت‌ بر طرز کار دستگاه‌های نظارتی، امنیتی، اطلاعاتی، اجرایی، تقنینی و قضایی با قوت و قدرت بیشتری انجام شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام