Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بهترین و بدترین کشورهای دنیا برای کودکان کدامند؟

بهترین و بدترین کشورهای دنیا برای کودکان کدامند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

احتمال این که کودک متولد شده در آنگولا پیش از آنکه به پنج سالگی برسد بمیرد ۲۰ برابر بیشتر از احتمال مرگ کودکی است که در آمریکا متولد شده است.

به گزارش سازمان غیردولتی «کودکان را نجات دهید»، کودکانی که در آفریقای سیاه متولد می شوند در مقایسه با دیگر کشورها و مناطق جهان بدترین وضعیت را دارند.

کشورهای اروپایی مثل نروژ، اسلوونی و فنلاند در رده های نخستین قرار دارند و شرایط کودکان در این کشورها در بهترین وضعیت ممکن در مقیاس جهانی آن قرار دارد.

کودکان نیجر، آنگولا و مالی بدترین وضعیت زندگی و امید به زندگی را در دنیا دارند. جالب تر این که جایگاه آمریکا از همین منظر ۳۶ امین است. هفت کشور از میان ۱۰ کشوری که در انتهای جدول جای گرفته اند و کودکان در آنها در بدترین شرایط به دنیا می آیند و زندگی می کنند کشورهای غرب و مرکز آفریقا هستند.

در گزارشی که سازمان غیردولتی «کودکان را نجات دهید» منتشر کرده آمده است که « احتمال این که کودکان در این کشورها از دوران کودکی خود لذت ببرند، دوره ای که می بایست در آن بازی کنند و به لحاظ احساسی و اجتماعی و جسمی رشد کنند بسیار کم است.»

در این گزارش و با استناد به داده ها و اطلاعات سازمان ملل متحد و دولت های محلی آمده است که در کشورهای آفریقایی میزان مرگ و میر کودکان پیش از پنج سالگی، سوء تغذیه، دسترسی به مدرسه، کار اجباری، ازدواج زودهنگام، آواره‌گی ناشی از مناقشه ها و جنگ ها و نیز شمار کودکانی که کشته و قربانی می شوند بالاترین سطح و میزان را دارد.

در بین کشورهای آفریقایی بالاترین میزان مرگ و میر کودکان در آنگولا، چاد، مالی، نیجریه، سیرالئون، سومالی و جمهوری آفریقای مرکزی اتفاق می افتد، کشورهایی که ۱۰ درصد کودکان هرگز پنج سالگی را تجربه نمی کنند. این رقم با میزان مرگ و میر در کشورهایی همچون ژاپن و فنلاند حداقل ۴۰ برابر تفاوت دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیشترین تعداد قتل عمد در کدام کشورهای اروپایی رخ داده است؟

پیامدهای جنگ در سوریه؛ نوزادانی که در مساجد و زیر درختان رها می‌شوند

هشدار یونیسف: در یمن هر ۱۰ دقیقه یک کودک «به دلیلی قابل پیشگیری» می‌میرد