Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

قطر؛ یک هفته پس از بحران دیپلماتیک

قطر؛ یک هفته پس از بحران دیپلماتیک
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

با وجود گذشت یک هفته از قطع رابطه برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با قطر و قطع ارتباطات تجاری این کشورها با دوحه، وزیر دارایی قطر می گوید کشورش «به آسانی» می تواند از اقتصاد و قدرت واحد پول خود در برابر تحریم کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس محافظت کند.

به گفته علی شریف عمادی، وزیر دارایی قطر کشورهای وضع کننده تحریم ها نیز به دلیل آسیب وارد شده به اقتصاد منطقه در نهایت متضرر خواهند شد.

عربستان، بحرین، مصر، امارات متحده عربی و چند کشور دیگر هفته گذشته با ضمن قطع روابط دیپلماتیک خود با قطر این کشور را به «حمایت از تروریسم» متهم کردند. ارتباطات هوایی، زمینی و دریایی با قطر نیز از سوی این کشورها به حالت تعلیق در آمد. از همین رو واردات بسیاری از کالاها به قطر مختل شده است. شمار زیادی از بانکها نیز سطح مبادلات خود با قطر را کاهش داده اند.

بنا به گزارشها برخی از خریداران گاز طبیعی مایع (ال ان جی) قطر از جمله ژاپن نیز به دنبال تحولات اخیر منطقه دوحه را برای عقد قراردادهایی با قیمت ارزانتر تحت فشار گذاشته اند.

همزمان با آغاز تنش دیپلماتیک در منطقه گروهی از شهروندان قطری هفته گذشته از بیم نایاب شدن کالاها با هجوم به فروشگاهها اقدام به ذخیره مواد مصرفی کرده بودند.ایران و ترکیه در روزهای اخیر اقدام به ارسال محموله های مواد غذایی به قطر کردند.

Turkish dairy products, chicken hit Qatar shelves https://t.co/grLyDdVSqfhttps://t.co/qgqB2ys5rQ (Medium) pic.twitter.com/gFFTbfUVH7

— Doha News (@dohanews) June 10, 2017

برخی شهروندان قطری هم در مکان‌های عمومی غذای رایگان برای نیازمندان عرضه می‌کنند.

A shop in Qatar giving out free food to those who need it.#ThisIsIslam#Ramadanpic.twitter.com/QRPoY7JFVH

— . (@Alhamdhulillaah) June 11, 2017

پس از آغاز بحران دیپلماتیک در شورای همکاری خلیج فارس، ترکیه کشوری بود که بالاترین میزان حمایت را از متحد سنتی خود نشان داد. فارغ از ارسال مواد غذایی، پارلمان و دولت ترکیه طرح اعزام نیروی نظامی به قطر را هم تصویب و لازم‌الاجرا اعلام کردند.

سخنگوی شرکت ایران ایر روز یکشنبه از اعزام پنج فروند هواپیمای حامل مواد غذایی به قطر طی روزهای اخیر خبر داده بود. به گفته شاهرخ نوش آبادی هر کدام از این محموله ها ۹۰ تُن وزن داشته است. ترکیه نیز در روزهای گذشته دست به ارسال برخی از کالاهای مصرفی از جمله مرغ، ماست، شیر و آب میوه به قطر زده است.

Iran has sent five planes of vegetables to Qatar: Iran Airhttps://t.co/kGjL36VtDaAFP</a> <a href="https://t.co/t69vX6cGtd">pic.twitter.com/t69vX6cGtd</a></p>— Ali Noorani (ali_noorani_teh) June 11, 2017

علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری روز شنبه از افزایش ۱۷ درصدی ترافیک هوایی عبوری از آسمان ایران به دنبال تقاضای ناگهانی برخی از کشورها خبر داده بود.

موسسه اعتبارسنجی «استاندارد اند پورز» روز چهارشنبه گذشته رتبه اعتباری قطر را کاهش داده بود. > Qatar residents rush to stock up on food after border closed https://t.co/bSMeFneCq0https://t.co/Bi1pmTjnuH (Mirror) pic.twitter.com/EKV61C3LFG

— Doha News (@dohanews) June 5, 2017

Iran sends planes full of food to Qatar https://t.co/NXomYhyWpxhttps://t.co/Z4oDco7xAr (Medium) pic.twitter.com/vl1DzJJIzj

— Doha News (@dohanews) June 12, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویای اقامت در اروپا با ترغیب به خرید ملک؛ سودجویان در سوئد از اتباع خاورمیانه کلاهبرداری می‌کنند

بورل: برای صلح خاورمیانه به یک تشکیلات فلسطینی کارآمد و قوی نیاز است

جوزپ بورل: ناتو مکمل استقلال راهبردی اروپاست؛ اتحادیه هم باید در مواجهه با چالش‌ها سریع‌تر عمل کند