قطر؛ یک هفته پس از بحران دیپلماتیک

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
قطر؛ یک هفته پس از بحران دیپلماتیک

با وجود گذشت یک هفته از قطع رابطه برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با قطر و قطع ارتباطات تجاری این کشورها با دوحه، وزیر دارایی قطر می گوید کشورش «به آسانی» می تواند از اقتصاد و قدرت واحد پول خود در برابر تحریم کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس محافظت کند.

به گفته علی شریف عمادی، وزیر دارایی قطر کشورهای وضع کننده تحریم ها نیز به دلیل آسیب وارد شده به اقتصاد منطقه در نهایت متضرر خواهند شد.

عربستان، بحرین، مصر، امارات متحده عربی و چند کشور دیگر هفته گذشته با ضمن قطع روابط دیپلماتیک خود با قطر این کشور را به «حمایت از تروریسم» متهم کردند. ارتباطات هوایی، زمینی و دریایی با قطر نیز از سوی این کشورها به حالت تعلیق در آمد. از همین رو واردات بسیاری از کالاها به قطر مختل شده است. شمار زیادی از بانکها نیز سطح مبادلات خود با قطر را کاهش داده اند.

بنا به گزارشها برخی از خریداران گاز طبیعی مایع (ال ان جی) قطر از جمله ژاپن نیز به دنبال تحولات اخیر منطقه دوحه را برای عقد قراردادهایی با قیمت ارزانتر تحت فشار گذاشته اند.

همزمان با آغاز تنش دیپلماتیک در منطقه گروهی از شهروندان قطری هفته گذشته از بیم نایاب شدن کالاها با هجوم به فروشگاهها اقدام به ذخیره مواد مصرفی کرده بودند.ایران و ترکیه در روزهای اخیر اقدام به ارسال محموله های مواد غذایی به قطر کردند.


برخی شهروندان قطری هم در مکان‌های عمومی غذای رایگان برای نیازمندان عرضه می‌کنند.


پس از آغاز بحران دیپلماتیک در شورای همکاری خلیج فارس، ترکیه کشوری بود که بالاترین میزان حمایت را از متحد سنتی خود نشان داد. فارغ از ارسال مواد غذایی، پارلمان و دولت ترکیه طرح اعزام نیروی نظامی به قطر را هم تصویب و لازم‌الاجرا اعلام کردند.

سخنگوی شرکت ایران ایر روز یکشنبه از اعزام پنج فروند هواپیمای حامل مواد غذایی به قطر طی روزهای اخیر خبر داده بود. به گفته شاهرخ نوش آبادی هر کدام از این محموله ها ۹۰ تُن وزن داشته است. ترکیه نیز در روزهای گذشته دست به ارسال برخی از کالاهای مصرفی از جمله مرغ، ماست، شیر و آب میوه به قطر زده است.


علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری روز شنبه از افزایش ۱۷ درصدی ترافیک هوایی عبوری از آسمان ایران به دنبال تقاضای ناگهانی برخی از کشورها خبر داده بود.

موسسه اعتبارسنجی «استاندارد اند پورز» روز چهارشنبه گذشته رتبه اعتباری قطر را کاهش داده بود.