Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

آنخل گوریا: اتحادیه اروپا را باید تحسین کرد

آنخل گوریا: اتحادیه اروپا را باید تحسین کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در این برنامه گفتگوی جهانی با «آنخل گوریا» دبیر کل سازمان همکاری اقتصادی و توسعه به گفتگو نشسته ایم و موضوعاتی چون اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از پیمان پاریس و برکسیت را با او مطر

در این برنامه گفتگوی جهانی با «آنخل گوریا» دبیر کل سازمان همکاری اقتصادی و توسعه به گفتگو نشسته ایم و موضوعاتی چون اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از پیمان پاریس و برکسیت را با او مطرح کرده ایم.

یورونیوز:آقای گوریا چند روز پیش دونالد ترامپ تصمیم ایالات متحده برای خروج از توافق تغییرات اقلیمی پاریس را اعلام کرد. تاثیر اقتصادی قابل پیش بینی این تصمیم چیست؟

آنخل گوریا: «این یک موضوع فرا نسلی است. ما معتقدیم که احتمالا کاهش تولید گازهای گلخانه ای در ایالات متحده ادامه خواهد داشت زیرا در حال حاضر در این زمینه فرهنگی شکل گرفته و تکنولوژی باعث شده که انرژی های تجدید پذیر ارزانتر از سوخت های فسیلی شوند.»

یورونیوز: احتمال دارد که دونالد ترامپ در تصمیمش تجدید نظر کند؟

آنخل گوریا: «ما تحقیقات مهمی منتشر کردیم با عنوان «سرمایه گذاری در موضوع تغییرات اقلیمی، سرمایه گذاری در حال رشد.»

یورونیوز: پس از تصمیم او؟

آنخل گوریا: «نه. کمی قبل از آن. شاید نه خیلی پیشتر که بتواند روی این تصمیم موثر باشد. ما اثبات کرده ایم که وضعیت اقلیمی، محیط زیستی و در کل بهبود سیاره مان می تواند تجارت خوبی باشد.»

یورونیوز: رئیس جمهوری ترامپ گفته است که بزودی بسیاری از قراردادهای تجاری را مورد بازبینی قرار خواهد داد. این موضوع چه تاثیری بر موقعیت آمریکا در جهان و نفوذ جهانی اش خواهد داشت؟

آنخل گوریا:«در واقع اینکه شما بخواهید قراردادهای بهتری در تجارت یا چیزهایی مانند این داشته باشید موضوع مشروعی است. و بخشی از وظایف رهبران کشورها جستجوی قراردادهای بهتر برای کشورهایشان است. به نظر من همه ما حامی تجارت آزاد و عادلانه و بدون تقلب، بدون حمایت های یارانه ای پنهان و سیاست های حمایتگرانه هستیم. ما همه حامی این اصولیم. اما جدا از آن، اصول و نیروهایی در ارتباط با بهره وری و رقابت وجود دارد و شما باید اجازه دهید که این نیروها آزادانه عمل کنند. مثلا شما می دانید که من شهروند مکزیک هستم. الان فرایند مذاکرات مجدد روی نفتا در جریان است. خوب نفتا پیشتر مورد مذاکره مجدد قرار گرفته زیرا در پیمان تجاری ترنس پسفیک؛ کانادا، مکزیک و ایالات متحده قواعد و مقررات بروز شده و مدرن تر را پذیرفته اند.»

یورونیوز: به آن سوی اقیانوس اطلس برویم و به کشور دیگری بپردازیم که بدنبال مذاکره مجدد در برخی پیمان ها با اتحادیه اروپاست. بریتانیا در ارتباط با وضعیت بعد از برکسیت خیلی آرام به نظر می رسد. نظر شما در این باره چیست؟

آنخل گوریا: «خوب اول اینکه بریتانیایی ها همیشه بسیار آرام هستند. فکر می کنم وینستون چرچیل بود که در وسط میدان جنگ گفت که آرام باشید و به پیش بروید. خوب آنها در این زمینه خوب و انعطاف پذیر هستند.شما درباره اصلاح و تغییر این قراردادها صحبت کردید و من قصد ندارم از مفهوم «لغو» استفاده کنم زیرا آنها چنین قصدی ندارند. آنها دنبال اصلاح و تغییر قوانین پس از ۴۰ سال ادغام هستند. اگر فکر کنیم که نفتا بعد از ۲۵ سال گره پیچیده ای شده این مسئله برای آنها الان ۴۰ سال است ادامه دارد. بنابراین این موضوع شاید همانقدر برای بریتانیایی ها غیر منتظره و شوک آور باشد که برای اروپایی ها. موضوعی که می تواند هزینه بر باشد.»

یورونیوز: برای لندن بیشتر هزینه بر است یا برای بروکسل؟

آنخل گوریا: «این واقعا اهمیت ندارد. نباید این موضوع اتفاق می افتاد. به نظر من این موضوع برای بریتانیا هزینه بیشتری خواهد داشت. مسئله این است که برکسیت اتفاق افتاد و ما باید خواست مردم بریتانیا را بپذیریم و تلاش کنیم آنرا تا جایی که امکانپذیر است هموارتر کنیم.»

یورونیوز: «شما انتظار دارید نابرابری ها در بریتانیا افزایش یابد؟

آنخل گوریا: «انتظار ندارم که به دلیل برکسیت نابرابری وضعیت بدتری پیدا کند. به نظر من نابرابری در همه کشورها به دلیل وجود بحران اقتصادی افزایش خواهد یافت. نابرابری قبل از بحران نیز در حال افزایش بود و مهم است که این را بدانیم.»

یورونیوز: آخرین پرسش من این است که شما بیش از ۱۰ سال است که در سازمان همکاری و توسعه اقتصادی هستید، چه چیزی در این مدت بیشتر شما را مشغول کرد؟

آنخل گوریا: «وقتی برای این سمت کاندیدا شدم، گفتم که باید به سه چیز توجه زیادی کرد: بهداشت و سلامت، مهاجرت و آب. بخاطر دارم که مردم درک می کردند چرا من به موضوع سلامت علاقمندم. سلامت موضوعی است که در بودجه ما بیشترین رشد را دارد و خیلی سریع رشد می کند. مثل بازی پک من.
موضوع دیگر مهاجرت بود و بسیاری از مردم نمی فهمیدند چرا من درباره آن صحبت می کنم. برخی فکر می کردند من در اینباره حرف می زنم چون مکزیکی هستم و مسئله مهاجرت مکزیکی ها به آمریکاست. متاسفانه این ثابت شد که موضوع فقط مهاجرت نیست موضوع درباره ادغام شدن مهاجران است.
و اخرین موضوع و نه کم اهمیت ترین آنها مسئله آب است و حالا همه می دانند چرا. بنابراین این سه موضوع اصلی مهم برای من است. وقتی من وارد این سمت شدم در مذاکرات تجارت آزاد با اروپا مشارکت داشتم. من از پیچیدگی اروپایی ها آگاهی داشت. من در اروپا زندگی کرده ام. در بریتانیا زندگی کرده ام و آنجا درس خوانده ام و در سراسر اروپا سفر کرده ام. اما در سازمان همکاری و توسعه اقتصادی که خارج از فرایند بازسازی اروپا متولد شد وقتی به کشورها نگاه می کنیم هر کدام پیچیدگی ها و تفاوت ها و مسائل خودشان را دارند اما همه پدیده ای بنام اتحادیه اروپا را تحسین می کنند. اتحادیه اروپا و کمیسیون اروپا را با همه پیچیدگی و مشکلات و چالش هایش تحسین می کنند و من فکر می کنم که این چیزی است که باید تحسینش کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیشنهاد کمیسیون اروپا: محدودیت رفت و آمد پس از برکسیت برای جوانان «لغو شود»

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

مذاکرات پسا برکسیت بریتانیا و کانادا به‌دلیل اختلاف بر سر گوشت گاو و پنیر شکست خورد