دفاع مدیر آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا از کناره‌گیری از توافق پاریس

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دفاع مدیر آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا از کناره‌گیری از توافق پاریس

موضع دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا علیه توافق بین‌المللی پاریس درباره مقابله با تغییرات آب و هوایی اعتراض‌های فراوانی در این کشور برانگیخته است.

تجمع‌های اعتراضی صورت گرفته در برابر کاخ سفید سبب شده تا مقامات در تلاش برای توضیح این موضع برآیند.

اسکات پریوت، مدیر آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده می‌گوید: «دلیلی ندارد که به عنوان یک کشور شرمنده باشیم. ما آثار دی اکسید کربن را به سطوح سال‌های ابتدایی دهه ۹۰ میلادی کاهش داده‌ایم. در واقع بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹ ما آثار کربن را تا بیش از ۱۸ درصد کاهش داده‌ایم. این کار به ویژه به واسطه ابتکار و فناوری و نه دستور دولتی صورت گرفته است بنابراین وقتی به این مسائل نگاه می‌کنیم حرف نمی‌زنیم بلکه عمل می‌کنیم.»

از سوی دیگر در بیرون از مرزهای ایالات متحده آمریکا نیز واکنش‌ به عقب نشینی این کشور از توافق پاریس قابل توجه بوده است.

مایکل بلومبرگ، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای تغییرات آب و هوایی می‌گوید: «در واقع آمریکا نیازی به واشینگتن برای تعهدات پاریس ندارد و آمریکایی ها اجازه نمی‌دهند که چنین کاری را عملی سازد. این پیامی است که شهردارها، فرماندارها و رهبران اقتصادی در سراسر ایالات متحده داده‌اند.»

پس از امضای این توافق در سال ۲۰۱۵ در پاریس، سال گذشته میلادی کنفرانس تغییرات آب و هوایی از سوی سازمان ملل متحد در مراکش برپا شد و حدود ۲۰۰ کشور بر سر تعهد به مقابله با گرمایش زمین به توافق نهایی رسیدند.