ابراهیم رئیسی: تخلفات انتخاباتی مهندسی شده، باید بررسی شود

ابراهیم رئیسی: تخلفات انتخاباتی مهندسی شده، باید بررسی شود
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ابراهیم رئیسی کاندیدای بازنده در انتخابات اخیر ریاست جمهوری یکشنبه شب در جمع هواداران خود باردیگر از تخلف در انتخابات سخن گفت و مدعی شد که ۲ هزار صندوق در انتخابات دارای اشکال بوده که باید به آن رسیدگی شود. او به عنوان مدرک تخلفات از ۲۰۰ فیلم یاد کرد که که به ستاد او فرستاده شده است.

آقای رئیسی با پایان گرفتن انتخابات ریاست جمهوری در روز ۲۹ اردیبهشت، از هواداران خود خواست تا هر مدرکی در مورد تخلف در حوزه های انتخاباتی دارند به ستاد او بفرستند، اما هیات نظارت بر انتخابات این اقدام را مغایر با قانون انتخابات دانست و در این زمینه هشدار داد.

ابراهیم رئیسی که در انتخابات با حدود ۱۶ میلیون رای از حسن روحانی با بیش از ۲۳ میلیون رای شکست خورد، قبلا طی نامه ای به احمد جنتی دبیر شورای نگهبان، از وی خواسته بود نسبت به «برخی تخلفات قبل و حین برگزاری انتخابات» رسیدگی کند. اما در آن نامه از تخلفات مشخصی نام نبرده بود.

این نامزد انتخاباتی در دیدار یکشنبه شب با هواداران خود همچنین گفت: «متاسفانه بسیاری از مردم آمدند تا رای خود را به صندوق بیندازند اما فقط به خاطر اینکه می‌خواستند به کاندیدای رقیب دولت رای دهند ساعت‌ها پشت در منتظر ماندند.»

موفق نشدن بخشی از رای دهندگان به انداختن رای خود در صندوق، نکته ای بود که حسن روحانی پیروز انتخابات نیز در اولین نشست خبری خود از آن یاد کرد و این بخش از رای دهندگان را بین ۳ تا ۴ میلیون نفر تخمین زد.

با این حال عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، روز دوشنبه در نشست استانداران سراسر کشور که در آن اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز شرکت داشت، در مورد سلامت انتخابات گفت: «انتخابات به صورت کاملا سلامت، قانونی و توام با امنیت و مشارکت بالا با هماهنگی دستگاه های مرتبط در حوزه نظارت و اجرا برگزار شد.»

به نظر می رسد بحث ها و اتهامات مطرح شده در کمپین های انتخاباتی نامزدها همچنان و تا مدت ها موضوع داغی در کشمکش های جناحی در جمهوری اسلامی خواهد بود. صادق لاریجانی روز دوشنبه از عملکرد نامزدهای انتخاباتی و اظهارات آنان در دوران تبلیغات و بویژه از «عبور آنها از خطوط قرمز نظام و اظهارات خلاف امنیت ملی» انتقاد کرد و گفت سخنان نامزدها باید در جای خود مورد ارزیابی لازم قرار گیرد.

ابراهیم رئیسی نیز در سخنان یکشنبه شب خود ستاد انتخاباتی رقیب را به استفاده از امکانات و رسانه های دولت متهم کرد و تخلفات را مهندسی شده دانست که اگر بررسی نشود به اعتماد مردم آسیب می زند. آقای رئیسی در عین حال گفت نظر شورای نگهبان را نهایی می داند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران و اسرائیل؛ چگونه دو کشور متحد به دشمنان قسم‌خورده تبدیل شدند؟

رویارویی مستقیم نظامی با اسرائیل چه تاثیری بر زندگی شهروندان عادی ایران می‌گذارد؟

پلیس ایران دور جدید سخت‌گیری‌ها برای حجاب اجباری را آغاز کرد