Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

طرح ترامپ برای دیوارکشی مرز مکزیک به کجا رسید؟

طرح ترامپ برای دیوارکشی مرز مکزیک به کجا رسید؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ساختن دیواری در سرتاسر مرز میان آمریکا و مکزیک و واداشتن دولت مکزیک به پرداختن هزینه آن؛ این شاید به یادماندنی‌ترین وعده دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در دوران کارزار انتخاباتی اش بود. اما با آغاز دوران ریاست جمهوری ترامپ، این وعده در میان جنجال‌های دیگری از جمله ماجرای دخالت‌های روسیه در انتخابات آمریکا و برکناری رئیس اف‌بی‌آی تقریبا فراموش شد.

ر واشنگتن درباره هزینه ساخت این دیوار هر کس تخمینی می‌زند، اما کارشناسان به طور کلی بر این باورند که این هزینه به حدود ۲۲ میلیارد دلار می رسد و از آنجا که دولت مکزیک بارها گفته است به هیچ روی زیر بار پرداخت این هزینه نمی‌رود، به نظر می‌رسد دولت ترامپ چاره‌ای به جز پرداخت این هزینه از جیب مالیات‌دهندگان آمریکایی نداشته باشد.

به طور خلاصه مشکل ترامپ از این قرار است: برای آن که این هزینه هنگفت تأمین شود، کنگره باید برای آن بودجه تصویب کند. این بودجه زمانی تعیین می شود که تکلیف لایحه سلامت عمومی جمهوریخواهان مشخص شده باشد، اما این لایحه هنوز آماده نیست.

نمایندگان جناح اکثریت جمهوریخواه در کنگره اخیرا پس از یک بار شکست، موفق شدند لایحه سلامت را پیشنهاد کنند، اما به نظر می‌رسد اکثریت جمهوریخواه سنا قصد دارند تا پایان سال جاری میلادی طرح دیگری را در همین زمینه ارائه کنند. به هر روی هنوز مشخص نیست کدام گروه خواهد توانست طرح خود را به تصویب برساند.

سوای این دعوا بر سر لایحه جایگزین برای طرح سلامت دولت پیشین موسوم به «اوباماکر»، موضوع پیچیده دیگری که جمهوریخواهان را به خود مشغول کرده طرح اصلاح نظام مالیاتی است. برای تخصیص بودجه به طرح دیوارکشی مرزی، تکلیف بودجه فدرال برای اجرای طرح اصلاح مالیاتی نیز باید معلوم شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجار در مرز آمریکا و مکزیک؛ دیوارکشی‌های ترامپ ادامه‌ دارد

سکوت کامالا هریس درباره نامزدی‌ در انتخابات ریاست‌ جمهوری آمریکا؛ نانسی پلوسی اعلام حمایت کرد

چرا باراک اوباما هنوز از کامالا هریس حمایت نکرده است؟