Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

شکایت ایران به سازمان ملل در ارتباط با سخنان وزیر دفاع عربستان

شکایت ایران به سازمان ملل در ارتباط با سخنان وزیر دفاع عربستان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نماینده ایران در سازمان ملل از اظهارات وزیر دفاع عربستان به سازمان ملل متحد شکایت کرد. به گزارش ایسنا، غلامعلی خوشرو نماینده ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به دبیر کل و رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد اظهارات محمد بن سلمان وزیر دفاع عربستان سعودی را تهدیدی علیه ایران و نشانه حمایت از تروریسم دانست.

وزیر دفاع عربستان روز سه شنبه گذشته گفته بود که هیچ نقطه مشترکی میان ایران و عربستان وجود ندارد. او گفته بود: «چگونه می‌توان با آنان به تفاهم رسید؟ منطق ایران زمینه‌سازی برای ظهور مهدی است که آن هم از طریق سیطره بر جهان اسلام محقق می‌شود.» محمد بن سلمان همچنین گفته است که هدف اصلی ایران رسیدن به قبله مسلمانان است و «ما منتظر نمی‌مانیم که عربستان میدان جنگ شود، بلکه تلاش می‌کنیم نبرد را به درون ایران بکشانیم.»

ایران در شکایت خود به سازمان ملل گفته است که اظهارات وزیر دفاع عربستان که گفته است هدف ما کشاندن نبرد به داخل مرزهای ایران است تهدید آشکاری علیه جمهوری اسلامی ایران ونقض بند ۴ از ماده ۲ منشور ملل متحد دانسته است.

خوشرو همچنین افزوده است: «چنین اظهاراتی نه تنها تهدیدی علیه ایران به شمار می رود بلکه به منزله پذیرش صریح همدستی رژیم سعودی با اقدامات تروریستی و خشونت بار در داخل ایران است که شهادت ۹ تن از مرزبانان ایرانی به دست اشرارمسلح مورد حمایت مالی سعودی آخرین نمونه آن محسوب می شود.»

نماینده ایران در سازمان ملل گفته است: «ایجاد القاعده و طالبان در دهه ۹۰، حمایت از ترور و بی‌ثباتی در عراق از سال ۲۰۰۳ و تشکیل و حمایت مالی و تسلیحاتی از داعش و جبهه النصره و دیگر سازمان‌های تروریستی در عراق و سوریه طی چندسال گذشته تجسم همین وسواس غلط سعودی است که موجب ناامنی و رنج فراوان در سراسر جهان شده است.»

غلامعلی خوشور در نامه خود از جامعه جهانی خواسته است تا اقدامات لازم را جهت وادار کردن عربستان سعودی به توقف حمایت بی‌پروا از تروریسم و افراط گرایی در منطقه و سرتاسر جهان و به ویژه پایان دادن به تجاوز آشکار و گسترده، قتل عام و تحمیل قحطی برمردم یمن بعمل آورد.

نماینده ایران در این نامه افزوده است: «جمهوری اسلامی ایران هیچ علاقه یا منفعتی در تشدید تنش در میان همسایگان خویش ندارد و همچنان آماده گفت وگو و همراهی جهت تقویت ثبات در منطقه، مبارزه با خشونت افراطی بی‌ثبات‌کننده و نفی تنفر فرقه‌ای هست و امیدوار است که عربستان سعودی نیز تسلیم این ندای عقلانیت شود.»

سفیر و نماینده ایران در نهایت خواستار ثبت این نامه به عنوان سندی رسمی در شورای امنیت سازمان ملل شده است.

رابطه ایران و عربستان به دنبال بحران سالهای اخیر در سوریه و یمن پرتنش تر از همیشه شده است. تهران و ریاض هر کدام از یکی از دو طرف درگیر در یمن حمایت می کنند. در سوریه نیز در حالی که ایران از حامیان بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور است، عربستان از مخالفان دولت این کشور حمایت می کند. روابط دیپلماتیک دو کشور به دنبال حمله گروهی از تندورهای ایرانی به سفارت عربستان در تهران از سوی ریاض قطع شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمس‌الواعظین به یورونیوز: درگیری نظامی ایران و اسرائیل به سود صلح بود

رویارویی مستقیم نظامی با اسرائیل چه تاثیری بر زندگی شهروندان عادی ایران می‌گذارد؟

ساعات پرالتهاب برای ایران و خاورمیانه؛ از گزارش حمله «قریب الوقوع» تا لغو برخی پروازهای تهران