Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ابراز نگرانی کمیساریای عالی حقوق بشر از وضعیت ترکیه، یمن و مصر

ابراز نگرانی کمیساریای عالی حقوق بشر از وضعیت ترکیه، یمن و مصر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

زید رعد حسین، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز دوشنبه اول مه/۱۱اردیبهشت نسبت به تمدید وضعیت اضطراری در ترکیه، احتمال حمله به بندر حدیده در یمن و ادامه سرکوب‌ مخالفان در مصر ابراز نگرانی کرد.

به گزارش رویترز، آقای حسین با اشاره به بازداشت‌های گسترده، اخراج‌های گروهی و تمدید وضعیت فوق‌العاده در ترکیه، ضمن ابراز نگرانی درباره شرایط این کشور گفت: «واقعا ناراحت‌کننده است که اتهام و بازداشت به یک روند عادی تبدیل شده است. وی درباره بازداشت گسترده روزنامه‌نگاران افزود: «روزنامه‌نگاری در ترکیه جرم نیست. این مساله‌ای است که دولت باید متوجه آن باشد.»

احتمال حمله ائتلاف بین‌المللی به رهبری عربستان سعودی به بندر حدیده یمن در کناره دریای سرخ، یکی دیگر از نگرانی‌های کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل گزارش شد.

دولت یمن و عربستان سعودی ایران را متهم می‌کنند که از راه این بندر برای شورشیان حوثی سلاح ارسال می‌کند. هفته گذشته و پس از بالا گرفتن بحث‌ها درباره حمله قریب‌الوقوع ائتلاف به این بندر استراتژیک، احمد عبید بن دغر، نخست وزیر دولت در تبعید یمن گفت که ترجیح می‌دهد به جای حمله، سازمان ملل بر وضعیت حدیده نظارت کند.

آقای رعد حسین حمله احتمالی به حدیده را به شدت نگران‌کننده خواند و گفت: «سازمان ملل از تبعات بشردوستانه چنین حمله‌ای در تشدید بحران انسانی در یمن نگران است. وضعیت می‌تواند وخیم‌تر شود و انسان‌های بسیاری در صورت یک هجوم گسترده جان خود را از دست خواهند داد.»

Zeid: “Populism in Europe partly comes from distrust in int’l institutions. We will speak out whenever a candidate uses inciting language.” pic.twitter.com/LGpv9TruOb

— UN Geneva (@UNGeneva) 1 mai 2017

ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی از دو سال پیش علیه مواضع حوثی‌ها و برای بازگردندان عبد ربه منصور هادی به قدرت وارد میدان جنگ داخلی در این کشور شده است؛ جنگی که تاکنون بیش از ۱۰ هزار کشته برجای گذاشته است.

اعلام ۳ ماه وضعیت فوق‌العاده در مصر در پی بمب‌گذاری در دو کلیسای ارتودکس این کشور هم واکنش کمیساریای عالی حقوق بشر را در پی داشت. آقای زید با انتقاد از ادامه جو امنیتی حاکم بر این کشور گفت: «به نظر ما مسائلی مانند وضعیت فوق‌العاده، زندان‌های گسترده، گزارش‌های شکنجه و ادامه بازداشت‌های خودسرانه، به تقویت افراط‌گرایی در زندان کمک خواهد کرد.» وی با پذیرش اهمیت امنیت ملی افزود: «امنیت ملی باید برای همه کشورها در اولویت باشد. اما تکرار می‌کنم، حقوق بشر نباید بهای امنیت را بپردازد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عملیات جستجوی ملوان گمشده کشتی یونانی در دریای سرخ؛ ارتش آمریکا به سایت‌های راداری حوثی‌ها حمله کرد

حمله موشکی حوثی‌های یمنی باعث آتش گرفتن یک کشتی باری در خلیج عدن شد

ترکیه قرارداد خرید ۴۰ فروند جنگنده‌ اف-۱۶ از آمریکا را امضا کرد