تظاهرات در پایتخت ونزوئلا و ادای احترام به کشته شدگان درگیری با پلیس

تظاهرات در پایتخت ونزوئلا و ادای احترام به کشته شدگان درگیری با پلیس
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

صدها تن از مخالفان دولت نیکلاس مادورو روز شنبه در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا گرد آمدند تا یاد کشته شدگان درگیری‌های پلیس با معترضان ضددولتی را گرامی بدارند. از ابتدای ماه آوریل جاری و با اوج گرفتن ناآرامی‌های خیاباتی ۲۸ تن در جریان اعتراضات کشته شده اند.

برغم سرکوب جاری، معترضان از خواسته خود کوتاه نمی آیند. مخالفان طی فراخوانی از مردم خواسته اند تا در تظاهرات سراسری دوشنبه اول مه شرکت کنند. هدف اعمال فشار بیشتر به نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری برای کناره گیری از قدرت و برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام (قبل از موعد مقرر در دسامبر ۲۰۱۸) است.

از سوی دیگر فردی گوارا، معاون ریاست پارلمان ونزوئلا، شهروندان ۲۴ ایالت کشور را علیه «دیکتاتوری» فرا خوانده است. پارلمان، تنها نهاد سیاسی ونزوئلا است که در حال حاضر مخالفان در آن اکثریت را دارند.

هفته گذشته نیز معترضان خشمگین، شماری از خیابانها را در سراسر کشور از جمله پایتخت بستند.

تنش‌ها در ونزوئلا پس از آن بالا گرفت که دیوان عالی کشور در ۲۹ مارس با سلب اختیار از پارلمان، حق تصویب یا تغییر قوانین را از آن خود کرد. این تصمیم موجی از انتقادها را در داخل و خارج کشور به همراه داشت و دیوان عالی ونزوئلا را واداشت تا در نهایت از تصمیم خود عقب نشینی کند.

با این حال، معترضان حاضر به عقب نشینی نشدند و این رویداد، نارضایتی دیرینه آنها را نسبت به اوضاع نامساعد اقتصادی کشور تازه کرد و از آن پس به اعتراضات خود ادامه دادند. مخالفان طی این مدت چند بار تظاهرات سراسری برگزار کردند و این اعتراضات در بیشتر موارد به خشونت کشیده شد.

رئیس‌جمهوری ونزوئلا که دوره‌ای بحرانی را می گذراند بارها از مخالفان دعوت کرده تا در مذاکره و گفتگو با دولت شرکت کنند.

ونزوئلا از مدتها قبل با کمبود مواد غذایی و دارو روبروست و در بحران عمیق اقتصادی فرو رفته و امسال با تورم ۷۵۰ درصدی درست و پنجه نرم می کند. مخالفان، دولت سوسیالیست مادورو را مسئول رکود شدید اقتصادی در این کشور آمریکای جنوبی می‌دانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا در حمایت از اپوزیسیون دولت مادورو تحریم‌های نفتی ونزوئلا را تمدید می‌کند

مادورو در واکنش به انتقال هواپیمای ونزوئلا به آمریکا: راهزن دیوانه هواپیمای ما را دزدید

خبر خوش برای مردم ونزوئلا؛ نرخ تورم به ۱۹۳ درصد رسید