سوریه، محور گفتگوی فدریکا موگرینی و سرگئی لاوروف

سوریه، محور گفتگوی فدریکا موگرینی و سرگئی لاوروف
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در جریان اولین سفر رسمی خود در این مقام به روسیه، با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور دیدار کرد و درباره موضوعاتی از جمله رابطه مسکو و بروکسل و همچنین بحرانهای اوکراین و سوریه به گفتگو پرداخت.

طی دو سال اخیر مداخلات روسیه در درگیری های سوریه، از موضوعات مهم تنش آفرین میان مسکو و بروکسل بوده است.

خانم موگرینی در جریان یک نشست خبری مشترک گفت: «ما معتقدیم که باید امکان دسترسی به کمکهای بشردوستانه در سوریه بیشتر شود و در این باره روی کمکهای روسیه حساب می کنیم از جمله روی مشارکت روسیه در گفتگوهای آستانه قزاقستان؛ تا حرکت رو به جلو میسر شود. ما نیز با این عقیده موافقیم که باید با همکاری نزدیکتر به یک راه حل سیاسی در جنگ سوریه دست یابیم.»

از سال ۲۰۱۴ میلادی و آغاز درگیری ها در اوکراین و بویژه الحاق شبه جزیره کریمۀ این کشور به روسیه، روابط مسکو و بروکسل رو به تیرگی گراییده و موضوعاتی از جمله اعمال تحریم ها از سوی این اتحادیه و آمریکا بر شدت این اختلافات افزوده است.

بر این اساس، خانم موگرینی گفت: «موضع اتحادیه اروپا در به رسمیت نشناختن الحاق کریمه به روسیه، یک موضع بنیادین است که ما همچنان به آن پایبندیم. این، هم موضع اتحادیه اروپا است و هم موضع شرکای ما در جهان.»

سرگئی لاوروف نیز با اشاره به بحران اوکراین گفت: «انتظار دارم که همکارانمان در اتحادیه اروپا در جریان کار با دولت اوکراین، برای اجرای دقیق پیمان مینسک نیز تلاش کنند. از سوی ما این آمادگی کامل وجود دارد تا به تعهداتمان در چهارچوب این پیمان عمل کنیم.»

افغانستان، ایران، لیبی و روند صلح در خاورمیانه از دیگر موضوعات مورد بحث روسای دیپلماسی روسیه و اتحادیه اروپا بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رسانه سپاه از کشته شدن دو پاسدار در حمله اسرائیل در سوریه خبر داد

در پی حمله موشکی اسرائیل به سوریه، فعالیت فرودگاه دمشق بار دیگر متوقف شد

جنگ غزه و شتاب حملات گروه‌های‌ تحت حمایت ایران به پایگاه‌های آمریکا؛ پاسخ پنتاگون متناسب بوده است؟