اردوغان: رهبران اتحادیه اروپا اعتبارشان را از دست داده اند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اردوغان: رهبران اتحادیه اروپا اعتبارشان را از دست داده اند

دولت ترکیه از آخرین فرصت برای جلب نظر شهروندان این کشور به شرکت در همه پرسی اصلاح قانون اساسی روز یکشنبه و انداختن رای «آری» به صندوق استفاده کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در آخرین گردهمایی تبلیغاتی برای برپایی این همه پرسی با اشاره به رهبران اتحادیه اروپا گفت: «آنها تمام شهرت و اعتبارشان را از دست داده اند. ما به این دلیل که آنها می خواهند مدافع دموکراسی، حقوق بشر و آزادی نیستیم بلکه به این دلیل مدافع اش هستیم که مردم ما لایق اش هستند. وقتی ما به دموکراسی نزدیک می شویم آنها از آن می گزیزند.»

پس از تلاش ناکام ارتش برای کودتا در ماه ژوئیه سال گذشته میلادی، دولت اردوغان به تغییر قانون اساسی و تقویت قدرت ریاست جمهوری تصمیم گرفت. انتقال قدرت نخست وزیر به رئیس جمهوری برای بسیاری از شهروندان این کشور غیرقابل قبول است.

یکی مخالفان اصلاح قانون اساسی در یک تجمع مسالمت آمیز می گوید: «من دو فرزند دارم و برای آنان اینجا هستم. برای ترکیه اینجا آمده ام تا ارزش هایی که با آن به دنیا آمده ام باقی بماند و کودکانم بتوانند به آزادانه اندیشیدن ادامه دهند و روزنامه نگاران و معلمان زندانی نباشند.»

اگرچه تا برپایی همه پرسی ساعاتی بیش تر باقی نمانده با این حال بسیاری از اتباع ترکیه، در درون و برون مرزهای این کشور درباره رای خود تردید دارند و نظرسنجی ها نیز میزان آرای موافق و مخالف را نزدیک به هم نشان می دهد. در صورتی که نتیجه این همه پرسی به تغییر قانون اساسی بیانجامد آقای اردوغان می تواند تا سال ۲۰۲۹ میلادی در قدرت باقی بماند.