ثبت نام بیش از ۱۳۰۰ داوطلب ریاست جمهوری در ایران

ثبت نام بیش از ۱۳۰۰ داوطلب ریاست جمهوری در ایران
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در پنجمین و آخرین روز مهلت ثبت نام برای نامزدی دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران تا پیش از پایان روز شنبه، مجموع شمار داوطلبان به بیش از هزار و ۳۰۰ تن…

آگهی

در پنجمین و آخرین روز مهلت ثبت نام برای نامزدی دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران تا پیش از پایان روز شنبه، مجموع شمار داوطلبان به بیش از هزار و ۳۰۰ تن رسید.

علاوه بر چهره هایی همچون حسن روحانی رئیس جمهوری کنونی، محمد هاشمی برادر آیت الله هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی نژاد شماری از اصولگرایان از جمله ابراهیم رئیسی نیز ثبت نام کرده اند.

رسانه های ایران از آقای رئیسی که نامش در واقعه اعدام زندانیان سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷ خورشیدی مطرح است به عنوان «مهمترین رقیب» رئیس جمهوری کنونی یاد می کنند.

در حاشیه این نام نویسی پنج روزه، حضور کودکان، نوجوانان و مردم عادی نیز به عنوان داوطلب نامزدی برای ریاست قوه مجریه مانند دوره های گذشته توجه رسانه ها را برانگیخت. ثبت نام از این داوطلبان در حالی است که بر اساس ماده ۳۵ قانون انتخابات داوطلبان نامزدی باید از «رجال مذهبی یا سیاسی» ایران باشند.

در همین حال بند «پیروی از مذهب رسمی کشور» در این ماده نیز ثبت نام اقلیت های مذهبی و دینی را منتفی ساخته است. قرار است از ۲۷ تا ۳۱ فروردین شورای نگهبان قانون اساسی صلاحیت داوطلبان را بررسی کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واشنگتن پست: ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای ساخت ۳ سلاح هسته‌ای را در اختیار دارد

ساعات پرالتهاب برای ایران و خاورمیانه؛ از گزارش حمله «قریب الوقوع» تا لغو برخی پروازهای تهران

دست‌کم ۵ مامور انتظامی ایران در کمین مسلحانه در سیستان و بلوچستان کشته شدند