دیدار وزرای خارجۀ آمریکا و روسیه در مسکو همزمان با نشست شورای امنیت

دیدار وزرای خارجۀ آمریکا و روسیه در مسکو همزمان با نشست شورای امنیت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجۀ آمریکا وارد مسکو شده و قرار است روز چهارشنبه با سرگئی لاوروف همتای روسی خود دیدار کند.

آگهی

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجۀ آمریکا وارد مسکو شده و قرار است روز چهارشنبه با سرگئی لاوروف همتای روسی خود دیدار کند. به گفتۀ منابع نزدیک به مسکو، بحران در سوریه و بویژه حملات شیمیایی صورت گرفته در خان شیخون در شهر ادلب از جمله موضوعات مورد بحث خواهد بود.

این دیدار در حالی است که بمباران پایگاه نظامی سوریه در نزدیکی این شهر توسط آمریکا به تنش جدیدی میان مسکو و واشنگتن تبدیل شده است. طبق اعلام کرملین، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با وزیر امور خارجۀ آمریکا صورت نخواهد گرفت.

همزمان با سفر وزیر خارجۀ آمریکا به روسیه، دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور در یک گفت و گو با فاکس نیوز، ولادیمیر پوتین را حامی یک انسان شیطان خواند و گفت : « پوتین دارد از کسی حمایت می کند که یک شیطان واقعی است و فکر می کنم این برای روسیه اصلا خوب نیست. فکر می کنم این رفتار برای بشریت بد است، خیلی بد است.»

این سخنان دونالد ترامپ و سفر وزیر امور خارجۀ آمریکا به مسکو با نشست شورای امنیت سازمان ملل برای صدور قطعنامه ای در رابطه با حملات خان شیخون همزمان شده است که قرار است روز چهارشنبه برگزار شود.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در یک کنفرانس خبری در این باره با اشاره به حملۀ آمریکا به عراق گفت: « این جریان مرا به یاد اتفاقات سال ۲۰۰۳ می اندازد. در آنهنگام، نمایندگان آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل از به اصطلاح سلاح های شیمیایی سخن می گفتند که در عراق کشف کرده اند. بعد از آن بود که حمله به عراق صورت گرفت و نتیجه آن امروز نابودی این کشور و افزایش تهدیدات تروریستی است.»

سوریه تاکنون بمباران شیمیایی خان شیخون که منجر به کشته شدن ۸۶ نفر شده است بعهده نگرفته است. روسیه که متحد اصلی دمشق است می گوید نیروی هوایی سوریه انبار مهمات متعلق به شورشیان را بمباران کرده که در آنجا گازهای شیمیایی برای ساخت بمب های دست ساز نگهداری می شده است.

منابع نزدیک به وزارت خارجۀ آمریکا می گویند علاوه بر این مساله، رکس تیلرسون حامل پیام سران کشورهای گروه هفت به روسیه در رابطه با قاطعیت این کشورها برای کنار گذاشتن بشار اسد در آیندۀ سیاسی سوریه است.

جنگ داخلی در یمن، بحران اوکراین و مبارزه با تروریسم از دیگر موضوعاتی است که قرار است میان وزرای خارجۀ دو کشور مطرح شود. سفر رکس تیلرسون یک هفته پیش از سفر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجۀ ایران به مسکو برای دیدار سه جانبه با سرگئی لاوروف و ولید معلم، وزیر امور خارجۀ روسیه صورت می گیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش مسکو به کمک ۶۱ میلیارد دلاری به اوکراین: جنگ ترکیبی آمریکا تحقیری به سبک ویتنام به دنبال دارد

همکلاسی سابق پوتین به ریاست دیوان عالی روسیه رسید

اولین اظهار نظر پوتین بعد از حمله موشکی و پهپادی مستقیم ایران به اسرائيل