درگیری در خیابانهای اکوادور با اعلام نتایج اولیه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری

درگیری در خیابانهای اکوادور با اعلام نتایج اولیه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

موسس وبسایت ویکی لیکس یکی از افرادی است که از پیروزی آقای مورنو در انتخابات سود می برد. چرا که گیرمو لاسو رقیب انتخاباتی او وعده داده بود در صورت پیروزی، به اقامت ژولیان آسانژ در سفارتخانه اکوادور در

آگهی

بر اساس شمارش اولیه آرا در اکوادور، نامزد چپگرای انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز دور دوم انتخابات است.

این در حالی است که گیرمو لاسو، بانکدار سابق نیز یکشنبه شب با اعلام پیروزی مدعی تقلب در این دور از انتخابات است و گزارشها حاکی از تجمع طرفداران آقای لاسو در مقابل شورای انتخابات در کیتو، پایتخت این کشور و درگیری میان حامیان این نامزد محافظه کار و پلیس اکوادور است.

Protests as Ecuador right-wing presidential candidate Guillermo Lasso alleges fraud after polls show him losing vote https://t.co/IVWPo2MDSApic.twitter.com/XxI7cmAFy6

— AFP news agency (@AFP) April 3, 2017

در شمارش اولیه آرا لنین مورنو، نامزد سوسیالیست و معاون اول سابق رئیس جمهور رافائل کورئا، نزدیک به ۵۲ درصد و گیرمو لاسو نامزد محافظه کار ۴۸ درصد آرا در دور دوم انتخابات را کسب کرده اند.

آقای مورنو، ۶۴ ساله بر اثر اصابت گلوله در سال ۱۹۹۸ مجروح شد و از آن پس بر روی صندلی چرخدار می نشیند. لنین مورنو دور اول انتخابات ریاست جمهوری را با کسب ۳۹,۳۶ درصد آراء پشت سر گذاشته بود. این نامزد چپگرا در جریان کارزار تبلیغاتی خود با شعار انتخاباتی «مبارزه با فساد» در بخش دولتی وعده داد که در صورت پیروزی، کمک های دولتی به زنان سرپرست خانوار، مستمری بگیران و معلولان را افزایش دهد.

موسس وبسایت ویکی لیکس یکی از افرادی است که از پیروزی آقای مورنو در انتخابات سود می برد. چرا که گیرمو لاسو رقیب انتخاباتی او وعده داده بود در صورت پیروزی، به اقامت ژولیان آسانژ در سفارتخانه اکوادور در لندن پایان بخشد.

Assange set to stay in Ecuador embassy as leftist on verge of winning election https://t.co/IHH6s0fyZO via Reuters</a></p>&mdash; Seamus Kearney (seamuskearney_) April 3, 2017

نتایج اولیه با شمارش ۹۳ درصد آرا اعلام شده و شمارش رای همچنان ادامه دارد. شورای انتخابات اکوادور اعلام کرده است که نتیجه نهایی شمارش آرای این انتخابات روز دوشنبه اعلام خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمارش آرای انتخابات اکوادور؛ هر دو نامزد ادعای پیروزی دارند

عفو بین‌الملل «تداوم فرسایش» حقوق بشر در فرانسه در سال ۲۰۲۳ را محکوم کرد

واکنش مسئولان به تحصن حامیان فلسطینی‌ها در دانشگاه‌های آمریکا؛ دانشجویان چه می‌خواهند؟