درگیری در خیابانهای اکوادور با اعلام نتایج اولیه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری

درگیری در خیابانهای اکوادور با اعلام نتایج اولیه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری
نگارش از Euronews

موسس وبسایت ویکی لیکس یکی از افرادی است که از پیروزی آقای مورنو در انتخابات سود می برد. چرا که گیرمو لاسو رقیب انتخاباتی او وعده داده بود در صورت پیروزی، به اقامت ژولیان آسانژ در سفارتخانه اکوادور در

بر اساس شمارش اولیه آرا در اکوادور، نامزد چپگرای انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز دور دوم انتخابات است.

این در حالی است که گیرمو لاسو، بانکدار سابق نیز یکشنبه شب با اعلام پیروزی مدعی تقلب در این دور از انتخابات است و گزارشها حاکی از تجمع طرفداران آقای لاسو در مقابل شورای انتخابات در کیتو، پایتخت این کشور و درگیری میان حامیان این نامزد محافظه کار و پلیس اکوادور است.

در شمارش اولیه آرا لنین مورنو، نامزد سوسیالیست و معاون اول سابق رئیس جمهور رافائل کورئا، نزدیک به ۵۲ درصد و گیرمو لاسو نامزد محافظه کار ۴۸ درصد آرا در دور دوم انتخابات را کسب کرده اند.

آقای مورنو، ۶۴ ساله بر اثر اصابت گلوله در سال ۱۹۹۸ مجروح شد و از آن پس بر روی صندلی چرخدار می نشیند. لنین مورنو دور اول انتخابات ریاست جمهوری را با کسب ۳۹,۳۶ درصد آراء پشت سر گذاشته بود. این نامزد چپگرا در جریان کارزار تبلیغاتی خود با شعار انتخاباتی «مبارزه با فساد» در بخش دولتی وعده داد که در صورت پیروزی، کمک های دولتی به زنان سرپرست خانوار، مستمری بگیران و معلولان را افزایش دهد.

موسس وبسایت ویکی لیکس یکی از افرادی است که از پیروزی آقای مورنو در انتخابات سود می برد. چرا که گیرمو لاسو رقیب انتخاباتی او وعده داده بود در صورت پیروزی، به اقامت ژولیان آسانژ در سفارتخانه اکوادور در لندن پایان بخشد.

نتایج اولیه با شمارش ۹۳ درصد آرا اعلام شده و شمارش رای همچنان ادامه دارد. شورای انتخابات اکوادور اعلام کرده است که نتیجه نهایی شمارش آرای این انتخابات روز دوشنبه اعلام خواهد شد.

مطالب مرتبط